BUKË TË BUTA DHE TË SHIJSHME PËR MËNGJES

BUKË TË BUTA DHE TË SHIJSHME PËR MËNGJES

Përbërësit:

200 ml qumësht

20 g maja të freskët

1 lugë çaji kripë

1/2 lugë çaji sheqer

1 lugë gjelle gjalpë i shkrirë

1/2 vezë të rrahur

Rreth 380 gr miell

Për lyerje nevojiten:

40 g gjalpë të shkrirë

1/2 veze dhe susam

Përgatitja:

  1. Në qumështin e ngrohtë hidhni një lugë çaji miell, majën, sheqerin. E trazojmë dhe e lëmë të aktivizohet.

Më pas në tavë hidhni majën e aktivizuar, kripën, gjalpin, vezën, gjysmën për brumin, gjysmën për lyerjen. Nëse përdorni vezë të vogla M, vendosni të plota. Përziejini dhe shtoni gradualisht miellin.

Gatuani një brumë të butë dhe të butë. Mbulojeni dhe lëreni të dyfishohet.

  1. Më pas ndajeni në 2-3 toptha. Çdonjërën e t’holloni në një kore drejtkëndëshe. Lyejeni me gjalpë. Palosni pjesët dhe formoni një katrorë. Të përgatitura kështu vendosen në frigorifer për të qëndruar për 15 minuta.
  2. Më pas presim çdo katrorë e hollojmë në një petë drejtkëndëshe. Lyenime gjalpë dhe mbështilleni në rollat. Në disa vende përsipër e prejmë. Mbulojeni dhe lëreni në vend të ngrohtë për 30 minuta. Lyejeni me vezë dhe vendosni fara susami.
  3. Piqen në furrë të nxehur në 200 gradë C deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published.