ÇFAR DUHET TË KONSUMONI QË TË MBROHENI NGA GRIPI DHE FTOHJA?

ÇFAR DUHET TË KONSUMONI QË TË MBROHENI NGA GRIPI DHE FTOHJA?

Para neshë ndodhet vjeshta dhe rreziku për tu prekur nga gripi edhe ftohja. Shumica e njerëzve, duke kërkuar mbrojtje, së pari i drejtohen vitaminës C , e cila është një nga rekomandimet e para të mjekëve dhe ekspertëve. Vitamina C mund ta gjeni në portokall, klementina, limon, limon, grejpfrut. Kjo vitaminë duhet të merret çdo ditë, dhe rekomandohet që gratë të marrin 75 miligramë dhe burrat 90 miligramë.

Gjithashtu mund të konsumoni vitaminë C nga spinaqi. Për vitaminat A, C dhe E, si dhe fibrat dhe mineralet – konsumoni brokoli. Ekspertët rekomandojnë edhe speca të kuq , xhenxhefil , por edhe hudhër.  Bajamet janë një burim i madh i vitaminës E, e cila do të ndihmojë trupin tuaj të luftojë ftohjet.

Të rriturit kanë nevojë për rreth 15 miligram vitaminë E në ditë, të cilën do ta hani nëse hani saktësisht 46 bajame. Ju gjithashtu mund të gjeni vitaminë E në farat e lulediellit , të cilat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B-6. Mbani mend, nuk mjafton vetëm marrja e këtyre ushqimeve në trup – është e nevojshme që t’i dozoni me kujdes dhe të kujdeseni për marrjen e tyre. Mos harroni të mbani distancën fizike dhe të kujdeseni për higjienën.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.