GJELLË E SHIJSHME ME MISH VIҪI

GJELLË E SHIJSHME ME MISH VIҪI

Recetë për përgaditjen e gjellës me mish viҫi.

Ju nevoitet:

-1 qepë, e prerë në feta

-1 thelpi hudhër, të prerë në feta

-2 lugë gjelle vaj ulliri

-300 g mish viçi të skuqur, të prerë në shirita

-1 spec i verdhë i prerë hollë

-400 gr domate të grira të konservuara

-1 degë rozmarinë, e copëtuar

-1 grusht ullinj pa bërthamë

Në një tenxhere të madhe kavërdisim qepën dhe hudhrën në vaj ulliri për 5 minuta derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë.

Hidhni shiritat e viçit, specin, domatet dhe rozmarinën dhe më pas lërini të vlojnë. Ziejini për 15 minuta derisa mishi të jetë gatuar, duke shtuar pak ujë të vluar nëse është e nevojshme.

I shtojmë ullinjtë dhe e shërbejmë me pure ose polentë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.