KEK ME ÇOKOLLATË PA MIELL DHE SHEQER

KEK ME ÇOKOLLATË PA MIELL DHE SHEQER

Përbërësit e nevojshëm:

-2 banane më të mëdha

-1 lugë gjelle mjaltë

-1 lugë kos

-1 lugë kakao

-100 gr kokos pluhur

-1 pluhur për pjekje

-2 vezë

-1 sheqer vanilje

Filli:

-200 g çokollatë gatimi

– pak qumësht

Mënyra e përgatitjes:

Rrihni të bardhat e vezëve deri sa të bëhen shkumë e bardhë, më pas shtoni të verdhat e vezëve të rrahura më parë me përbërësit e tjerë. Përziejini me dorë, jo me mikser. Përzierja nuk duhet të jetë shumë e trashë, por më e hollë.

E vendosim në tepsi të lyer dhe e pjekim në 180 gradë për rreth 30 minuta. Glazurën e përgatisim duke shkrirë çokollatën me pak qumësht dhe e hedhim sipër kekut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.