PËRGADITNI NJË DRAKE ME PULË NË SALCË ME PROSHUTË DHE SPECA

PËRGADITNI NJË DRAKE ME PULË NË SALCË ME PROSHUTË DHE SPECA

Nëse jeni duke kërkuar për një recetë për drekë, përgatitja e së cilës nuk do t’ju marrë shumë kohë – pula në një salcë interesante mund të jetë një zgjidhje e shkëlqyer. Shijet dhe aromat e proshutës dhe specit i japin kësaj pjate një specifikë që nuk do të mund të qëndroni pa të.

Përbërësit:

500 gr fileto pule

100 gr proshutë

1 spec djegës

2 lugë verë të bardhë

250 ml salcë kosi gatimi

Borzilok (për shije)

Piper (për shije)

Përgatitja:

Pritini fileton e pulës në katër biftekë. I rrahim lehtë me një shtypës mishi, i hedhim pak kripë dhe i skuqim në vaj të cekët të ngrohur mesatarisht nga të dyja anët derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Pritini proshutën në kubikë dhe specin në rripa. Skuqini proshutën për pak kohë në vaj të nxehtë mesatarisht, më pas shtoni specin dhe ziejini derisa ai të zbutet pak. Më pas shtoni verën dhe ziejini derisa të avullojë. Hidhni në të kremin e gatimit dhe gatuajeni edhe për 4-5 minuta derisa të fitoni densitetin e dëshiruar. Në fund shtojmë borzilokun, kripën, piperin dhe përziejmë.

Ju bëftë mirë!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.