SUPË ME DOMATE DHE MAKARONA

SUPË ME DOMATE DHE MAKARONA

Recetë për të përgaditur supë me domate dhe makarona.

-2 lugë gjelle vaj ulliri

-1 qepë, e grirë

-2 degë selino, të grira

-2 thelpinj hudhre, të shtypura

-1 lugë gjelle pure domate

-400 gr domate të grira të konservuara

-400 g qiqra të konservuara

-150 g orzo ose forma të tjera të vogla makaronash

-700 ml lëng perimesh

-2 lugë pesto borziloku

Ngrohni 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tenxhere të madhe. Shtoni qepën dhe selinon dhe skuqeni për 10-15 minuta, ose derisa të fillojë të zbutet, më pas shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për 1 min. Përziejini të gjithë përbërësit e tjerë, përveç pestos dhe vajit të mbetur, dhe lërini të vlojnë.

Ulni zjarrin dhe lërini të ziejnë për 6-8 minuta, ose derisa makaronat të zbuten. Spërkatini sipas shijes, më pas vendosini në tasa.

Trazojeni vajin e mbetur me peston, më pas hidheni mbi supë. Shërbejeni me copa buke me kore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.