“TAVË ELBASANI ” ME MISH QENGJI

Përbërësit:

1 kg mish qengji
3 vezë
1.5 kg kos
4 thelba hudher
1 lug miell dhe krip

Përgatitja:

Mishin e kryposim. Më pas e pjekim te mbeshtjellur me foli alumini në temp. 150°C rreth një orë (nëse është qengji i qumështit) më shumë nëse është më i vjetër.
Vezët,kosin,kripën,miellin dhe hudhrën i perziejmë në një anë dhe pasi te piqet mishi ja derdhim permbi. E vendosim ne furrë edhe për një orë në temp 180 °C !

Ju bëfte mirë !

Ju don Nora

Leave a Reply

Your email address will not be published.