TORTË ME MJEDRA DHE KOS

TORTË ME MJEDRA DHE KOS

E lehtë dhe e shpejtë. Por shije e pa rezistueshme në ditët e nxehta të verës.

Për koren:

250 gr. biskota të grimcuara

130 gr. gjalpë

2 lugë sheqer pluhur

Filli:

500 ml. kos

120 gr. sheqer pluhur

350 ml. krem i ëmbël

1 sheqer vanilje

300 gr. mjedra

2 qese xhelatinë

Përgatitja:

Përzieni biskotat e bluara me sheqerin pluhur dhe shtoni gjalpin e shkrirë. Përziejini mirë përbërësit dhe nga masa që rezulton formoni një kore në një kallep me diametër 24 cm.

Shpërndani xhelatinën dhe lëreni. Në një enë të madhe përzini me mikser  kosin, sheqerin pluhur dhe sheqer vaniljen, më pas shtoni xhelatinën. Rrahim ajkën e ëmbël për të bërë një krem ​​pana të trashë më pas e përziejmë me kosin dhe xhelatinën dhe e përziejmë mirë.

Mbi koren e përgatitur i radhisim mjedrat dhe sipër e vendosim kremin. Vendoseni tortën në frigorifer për të paktën katër orë. Dekoroni me mjedra të freskëta dhe shijoni shijen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.