KËSHILLA PËR TA MBAJTUR TRUPIN NË FORMË GJATË SHTATZËNISË

KËSHILLA PËR TA MBAJTUR TRUPIN NË FORMË GJATË SHTATZËNISË

Ndërsa shtimi i peshës gjatë shtatzënisë është krejtësisht normal, ka mënyra të thjeshta për t’u siguruar që nuk do të shtoni shumë kilogramë. Edhe nëse zgjidhni ushqime të shëndetshme dhe zgjidhni stërvitje të lehta, por të rregullta, madje mund të jeni në formë më të mirë gjatë shtatzënisë.

ULUNI DUKE U RROTULLUAR ANASH

Ndërsa barku juaj bëhet më i madh, është pothuajse e pamundur të parandaloni ndarjen e muskujve të barkut. Kjo ndodh për shkak të presionit të fëmijës tuaj në rritje dhe të gjitha ndryshimeve hormonale që trupi juaj pëson gjatë shtatzënisë. Edhe pse kjo ndarje është e padëmshme, mund të shkaktojë pak shqetësim dhe të lërë një ‘fryrje’, duke e bërë barkun tuaj të duket më i madh. Për të shmangur ndarjen e mëtejshme të barkut, provoni të rrotulloheni në anën tuaj kur ngriheni nga shtrati ose uleni.

PINI SASI TË MJAFTUESHME TË UJIT

Pirja e mjaftueshme e ujit është thelbësore për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe mund t’ju ndihmojë të mbani peshën tuaj nën kontroll. Qëndrimi i hidratuar është veçanërisht i rëndësishëm gjatë shtatzënisë, sepse uji ndihmon në formimin e placentës. Nëse keni vështirësi të pini ujë të mjaftueshëm, blini një shishe nga e cila ju pëlqen ta pini dhe merrni me vete kudo që të shkoni.

SHMANGNI MENTALITETIN “TË HAHET PËR DY”

Edhe pse mund të jetë e vështirë të kontrolloni dëshirat tuaja për shtatzëninë, nuk duhet të dyfishoni marrjen normale të kalorive. Ndonëse është joshëse të mendosh se mund të hani gjithçka dhe gjithçka vetëm sepse jeni shtatzënë, do t’ju duhet të humbni peshën e foshnjës pasi të keni lindur. Në fakt, ju duhen vetëm rreth 300 kalori në ditë mbi marrjen tuaj normale duke filluar nga tremujori i dytë i shtatzënisë.

HANI VAKTIN TUAJ MË TË MADH NË KOHËN E DREKËS

Shtatzënia mund të jetë rraskapitëse dhe ne e kuptojmë plotësisht pse mund të ndiheni jashtëzakonisht të uritur gjatë natës. Por për të mos grumbulluar kilogramë të panevojshëm, është më mirë të hani vaktin tuaj më të madh në drekë. Qëndrimi në drekë të shëndetshme dhe ushqyese dhe darkë të lehtë mund t’ju ndihmojë të menaxhoni lehtësisht shtimin në peshë.

GJENI KOHË PËR TË USHTRUAR

Të jesh shtatzënë nuk do të thotë që duhet t’i kalosh ditët shtrirë në një divan, pa marrë parasysh sa joshëse mund të tingëllojë. Ushtrimet e lehta dhe të rregullta do t’ju ndihmojnë të përmirësoni gjendjen shpirtërore dhe të mbani peshën nën kontroll. Edhe pse disa aktivitete, si basketbolli ose joga e nxehtë, nuk rekomandohen gjatë shtatzënisë, ju mund të shijoni ecjen dhe ushtrime të tjera me ndikim të ulët.

HIQNI DORË NGA PIJET ME SHEQER

Ndërsa është krejtësisht e sigurt t’i jepni dëshirat tuaja për shtatzëninë herë pas here, ngrënia e ushqimeve të shpejta dhe pirja e rregullt e pijeve të gazuara me sheqer nuk do t’i bëjnë asnjë favor shëndetit tuaj. Pijet freskuese janë të ulëta në lëndë ushqyese dhe të larta në kalori, dhe nëse i pini ato shumë shpesh, mund të rezultojë në disa kilogramë shtesë në peshore.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.