8 GJËRAT QË I NDODHIN TRUPIT TUAJ KUR NDALONI KONSUMIMIN E SHEQERIT

8 GJËRAT QË I NDODHIN TRUPIT TUAJ KUR NDALONI KONSUMIMIN E SHEQERIT

Konsumimi i sheqerit të rafinuar mund të barazohet me nivel të ulët të vitaminave të duhura, mineraleve.

Sipas shkencës ka disa përfitime shëndetësore nëse ndaloni ta konsumoni sheqerin.

  1. Reduktimi i kolesterolit.

Nuk do të thotë se vetëm kolesteroli është përgjegjës për akumulimin e kolesterolit të keq në trup. Në këtë gjendje luan rol edhe sheqeri. Sipas hulumtimeve, kur ne konsumojmë shumë sheqer kjo bën që kolesteroli i mirë të ulet, gjë që nga ana tjetër shkakton rritjen e kolesterolit tonë të keq.

  1. Përmirësimi i shëndetit të zemrës.

Konsumimi i tepërt i sheqerit shkakton gjithashtu rritjen e triglicerideve në gjak gjë që mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Me uljen e konsumimit të sheqerit ju do të  po ulni dukshëm mirë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

  1. Përmirësimi i shëndetit të dhëmbëve.

Ngrënia e sheqerit mund të ketë jetë e shijshme por gjithashtu mund të bëjë që dhëmbët tuaj të kalben. Sheqeri ushqen bakteret në gojën tuaj që janë përgjegjëse për kavitetet dhe infeksionet e ndryshme.

  1. Më pak peshë.

Ushqimi me tepricë kalorike për një periudhë të gjatë mund të shkaktojë shtim në peshë. Ushqimet që përmbajnë sheqer të rafinuar janë zakonisht më të larta në kalori me pothuajse asnjë vlerë të vërtetë ushqyese.

  1. Të ushqyerit e përmirësuar.

Kur reduktojmë sheqerin e rafinuar (i cili është pothuajse vetëm kalori boshe), ka më shumë hapësirë ​​në dietën tuaj për opsione më të shëndetshme, si arrat, farat, drithërat, bishtajoret, perimet dhe frutat. Të gjitha këto ushqime kanë lëndët ushqyese që i nevojiten trupit tuaj për të funksionuar në mënyrë të shëndetshme.

  1. Përmirësimi i lëkurës.

Nëse thjesht hiqni sheqerin e rafinuar nga dieta juaj ndoshta mund të kurseni pak në artikujt e shtrenjtë të kujdesit të lëkurës dhe të keni akoma lëkurë më të pastër.

  1. Zvogëlimi i mundësisë së sëmundjes.

Ata që ushqehen me sheqer të rafinuar kanë gjithashtu më shumë gjasa të zhvillojnë diabetin, sëmundjet e zemrës, presionin e lartë të gjakut, sëmundjet e mëlçisë dhe shumë sëmundje të tjera serioze. Duke hequr dorë nga sheqeri ju parandaloni rrezikun për shumë sëmundje.

  1. Përmirësimi i humorit.

Një studim i vitit 2017 zbuloi se ngrënia e sheqerit ndikon negativisht në shëndetin tonë psikologjik. Nga ana tjetër, kur konsumoni sasi masive sheqeri mund të rrisë gjasat për shkaktimin e depresionit madje edhe ankthit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.