ÇKA JU BËN TË NDJEHENI VAZHDIMISHT TË LODHUR?

ÇKA JU BËN TË NDJEHENI VAZHDIMISHT TË LODHUR?

Nëse së fundmi ndiheni vazhdimisht të lodhur duhet ta vizitoni mjekun tuaj dhe përmes analizave të përcaktoni nëse keni mungesë të një lënde të caktuar ushqyese. Dietologia Lindsey Klein argumenton se ekziston një lëndë ushqyese që luan një rol në parandalimin e lodhjes që nuk është asgjë më shumë se fibra.

“Megjithëse fibrat nuk japin energji, ato ndihmojnë në rregullimin e energjisë”, shprehet Klein.

Ekzistojnë dy lloje të fibrave, të tretshme dhe të patretshme. Fibrat e tretshme mund të gjenden në ushqime të tilla si tërshëra, fasulet, thjerrëzat, perimet, frutat dhe drithërat, thithin ujin, fryhen dhe krijojnë një substancë të ngjashme me xhelin që ndihmon sistemin tretës. Kur fibrat e tretshme janë të pranishme, ato ngadalësojnë shpejtësinë me të cilën sheqeri hyn në qeliza. Kjo ndihmon për të mbajtur të qëndrueshme nivelet e sheqerit në gjak. Klein thotë se pa fibra të tretshme, nivelet e sheqerit në gjak priren të rriten dhe të bien, gjë që mund të çojë në luhatje të ngjashme në nivelet tuaja të energjisë. Por thekson se keni nevojë edhe për fibra të patretshme; të dyja janë thelbësore për tretje të mirë.

“Fibrat janë gjithashtu të pasura dhe kanë një efekt të mirë”, thotë Klein.

Kjo do të thotë më pak uri dhe më shumë aftësi për t’u fokusuar në detyra të tjera. Kur i siguroni trupit tuaj kalori dhe fibra të mjaftueshme, truri juaj nuk do të mendojë “kur është vakti im i radhës”. Kjo do të lejojë të fokusoheni në momentin e tanishëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.