KONSUMIMI I SODËS BIKARBONAT KA EFEKT ÇUDIBËRËS NË TRUPIN TUAJ

KONSUMIMI I SODËS BIKARBONAT KA EFEKT ÇUDIBËRËS NË TRUPIN TUAJ

Soda bikarbonat apo e njohur si soda e bukës përdoret si një mënyrë e shkëlqyer për të zbardhur shpejt dhëmbët por a keni menduar se çfarë si ndikon ajo në shëndetin tuaj nëse e pini çdo ditë të tretur në ujë?

Acidi i stomakut

Pirja e një gote ujë me gjysmë luge çaji sodë buke do të rregullojë pH-në e stomakut tuaj. Do të ndihmojë në uljen e aciditetit në trupin tuaj i cili besohet të jetë një nga shkaqet e kancerit.

Urthi

Ekspertët thonë se urthi shkaktohet nga acidi i stomakut. Edhe në këtë rast soda e bukës mund të jetë aleati juaj.

Infeksionet e traktit urinar

Bakteret jetojnë dhe shumohen në një mjedis acidik ndaj nëse keni probleme me një infeksion urinar pini një tretësirë ​​me sodë buke (gjysmë lugë çaji në një gotë ujë) dhe simptomat duhet të zhduken së shpejti.

Përdhes

Përdhesi është një inflamacion i kyçeve që shkaktohet nga mbajtja e acidit urik në trup. Soda e bukës mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe dhimbje të tilla të pakëndshme dhe të parandaloni formimin e tyre të mëtejshëm.

Ftohjet dhe gripi

Soda e bukës është një ilaç i shkëlqyer për gripin dhe ftohjen. I përdorur rregullisht, mund të vrasë viruset në një fazë të hershme.

Gurët në veshka

Pirja e ujit me sodë buke çdo ditë mund të thyejë ato që rezultojnë por edhe të parandalojë formimin e gurëve të rinj. Nëse keni probleme me veshkat konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni ilaçe natyrale.

Forcë

Uji me sodë buke rrit qëndrueshmërinë fizike të trupit tuaj. Sekreti është se alkaliniteti i sodës së bukës ul nivelin e acidit laktik të prodhuar nga muskujt.

Doza e rekomanduar e ujit me sodë buke

Dita e parë: Pini 6 doza – 1 gotë ujë me gjysmë luge çaji sodë buke çdo 2 orë. Uji duhet të jetë i ftohtë.

Dita 2: Merrni 4 doza në çdo 3 orë.

Dita 3: Merrni një dozë në mëngjes dhe në mbrëmje.

Dita 4 e tutje: Pini 1 gotë ujë me gjysmë luge çaji sodë buke çdo ditë derisa simptomat e padëshiruara të zhduken.

Leave a Reply

Your email address will not be published.