DISA BIMË DHE PRODUKTE NATYRORE MUND TË SHËRBEJNË SI ANTIBIOTIKË

BIMËT

GJITHÇKA QË DUHET TË DINI PËR BIMËT

DISA BIMË DHE PRODUKTE NATYRORE MUND TË SHËRBEJNË SI ANTIBIOTIKË

Antibiotikët përdoren për të ndaluar ose reduktuar rritjen e baktereve. Antibiotikët origjinalë, si shumë prej antibiotikëve të sotëm, vijnë nga burime natyrore. Disa ekstrakte bimore, vajra esencialë dhe madje edhe ushqime kanë veti antibiotike.

Disa ekstrakte të marra nga perimet mund të parandalojnë rritjen e baktereve në ushqim. Ekstrakti i boronicës së kuqe përmban komponime antibakteriale dhe antioksidante, duke e bërë atë të dobishëm për infeksionet e traktit urinar (UTI). Dhe bimët mund të jenë antibiotikë. Një studim i vogël që përfshiu marrjen e mostrave të 58 bimëve kineze tregoi se 23 prej tyre kanë veti antibakteriale dhe 15 kanë veti antifungale. Një studim i vitit 2014 zbuloi se terapia bimore është po aq efektive sa një antibiotik klasik në trajtimin e çrregullimit të rritjes së tepërt bakteriale të zorrëve të vogla. Këtu janë pesë antibiotikë natyralë që konsiderohen më efektivët.

MJALTI

Mjalti është një nga antibiotikët më të vjetër të njohur, me origjinë që nga kohërat e lashta. Egjiptianët shpesh përdornin mjaltin si një antibiotik natyral dhe mbrojtës të lëkurës. Mjalti përmban peroksid hidrogjeni, i cili mund të shpjegojë disa nga vetitë e tij antibakteriale. Është gjithashtu i pasur me sheqer, i cili mund të ndihmojë në ndalimin e rritjes së baktereve të caktuara. Përveç kësaj, mjalti ka një pH të ulët. Kjo bën që lagështia të largohet nga bakteret, duke bërë që bakteret të dehidratohen dhe të ndalojnë riprodhimin. Për të përdorur mjaltin si antibiotik, aplikojeni atë direkt në një plagë ose zonë të infektuar. Mjalti mund të ndihmojë në vrasjen e baktereve dhe të ndihmojë në procesin e shërimit. Nëse është e mundur, zgjidhni mjaltë të papërpunuar. Për të trajtuar infeksionet “e brendshme”, gëlltitni një lugë gjelle të plotë ose përzieni në një filxhan çaj të ngrohtë bimor si një trajtim qetësues. Mjalti në përgjithësi është i sigurt për t’u përdorur në lëkurë ose në trup, megjithëse nuk duhet t’i jepni kurrë mjaltë foshnjave nën një vjeç.

VAJ ESENCIAL TRUMZE

Shumë pastrues natyralë shtëpiak përmbajnë vaj esencial trumze. Ky vaj është treguar të jetë veçanërisht i dobishëm kundër baktereve rezistente ndaj antibiotikëve. Në një studim të vitit 2011, studiuesit testuan efektivitetin e vajrave esencialë të livandës dhe trumzës. Studiuesit zbuluan se vaji esencial i trumzës ishte më efektiv në vrasjen e baktereve sesa vaji esencial i livandës. Vaji esencial i trumzës është vetëm për përdorim të jashtëm. Nuk duhet të merrni vaj trumze nga goja. Para se të aplikoni në zonën e prekur, sigurohuni që të holloni vajin esencial me pjesë të barabarta të vajit të kokosit ose ullirit. Aplikimi i vajit esencial të pa holluar në lëkurë mund të shkaktojë inflamacion dhe acarim. Njerëzit me presion të lartë të gjakut ose probleme me tiroiden nuk duhet të përdorin vaj esencial trumze.

VAJ ESENCIAL I RIGONIT

Karvakroli është një përbërës që gjendet në vajin esencial të rigonit. Vaji i rigonit është zbuluar se ndihmon në shërimin e ulçerës në stomak dhe redukton inflamacionin. Për të trajtuar infeksionet e majave në lëkurën tuaj, shtoni një pikë vaj esencial të rigonit për një lugë çaji vaj bartës si vaj ulliri ose kokosi. Aplikojeni përzierjen në zonën e prekur. Ju gjithashtu mund të shpërndani vajin e rigonit në ajër për të ndihmuar në pastrimin e infeksioneve të sinusit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.