DISA USHQIME PARANDALOJNË RËNIEN E FLOKËVE

DISA USHQIME PARANDALOJNË RËNIEN E FLOKËVE

Nëse vëreni se flokët tuaj po ju bien gjithnjë e më shumë dhe keni provuar preparate të ndryshme, ndoshta ka ardhur koha t’i drejtoheni zgjidhjeve shtëpiake.

Hapi i parë është ndryshimi i dietës. Ekspertët këshillojnë të përfshini këto ushqime në menynë tuaj:

Arra

Arrat janë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të gjeni. Dihet se ato ndihmojnë në uljen e kolesterolit, kontrollojnë diabetin dhe ngadalësojnë procesin e plakjes. Dhe sikur këto përfitime të mos mjaftonin, arrat gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e rënies së flokëve. Arrat përmbajnë lëndë ushqyese që janë të rëndësishme për flokë të shëndetshëm dhe parandalimin e rënies së flokëve, si vitamina E, acide yndyrore omega-3, zink, selen dhe proteina.

Peshk me vaj

Salmoni dhe peshq të tjerë yndyrorë janë të pasur me acide yndyrore omega 3, vitaminë D dhe proteina. Salmoni përmban selen dhe vitaminë B, të cilat janë të gjitha lëndë ushqyese të rëndësishme për flokë të shëndetshëm. Marrja e mjaftueshme e acideve yndyrore omega-3 në dietën tuaj është e rëndësishme për shumë funksione shëndetësore, jo vetëm për ato që lidhen me flokët tuaj. Trupi nuk mund të prodhojë vetë acidet yndyrore omega-3, ndaj është jetike që ato të merren përmes dietës.

Vezët

Pavarësisht nëse i hani për mëngjes në mëngjes ose i vendosni në një sallatë kur gatuhen, vezët mund të jenë një shtesë e shkëlqyer në dietën tuaj për të parandaluar rënien e flokëve. Vezët përmbajnë lëndë ushqyese për flokë të shëndetshëm si biotinë, zink dhe selen që është një antioksidant. Ato janë gjithashtu të pasura me proteina, e cila është një lëndë ushqyese e rëndësishme që ndihmon në parandalimin e rënies së flokëve. Në fakt, dietat me pak proteina janë zbuluar se shkaktojnë rënie të flokëve.

Proteina dhe hirrë

Meqenëse proteina është një komponent kaq i rëndësishëm në kujdesin e flokëve tuaj, një shake ose suplement proteinash pluhur është gjithmonë një opsion i mirë. Një burim i mirë i proteinave është hirra, e cila gjithashtu tretet lehtësisht.

Paprika

Një tjetër lëndë ushqyese kryesore që mund të ndihmojë në rënien e flokëve është vitamina C. Një studim i publikuar në “The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology” zbuloi se gratë me flokë të hollë e zgjidhën këtë problem pasi morën tableta të vitaminës C. Edhe pse ka shumë ushqime që përmbajnë vitaminë C, specat rekomandohen veçanërisht për shkak të sasisë së madhe të vitaminës në fjalë.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.