FLETËT E DAFINËS DHE MJALTI ILAÇ KUNDËR DHIMBJEVE TË ESHTRAVE DHE NYJEVE

FLETËT E DAFINËS DHE MJALTI ILAÇ KUNDËR DHIMBJEVE TË ESHTRAVE DHE NYJEVE

Fletët e dafinës janë të pasura me lëndë ushqyese. Ato përmbajnë fitosterole, linalool, vajra esencialë, tanine, kamfor dhe acide. Me pak fjalë, gjethet e dafinës janë një produkt i pasur që ndihmon trupin tonë të kompensojë elementët që na mungojnë. Kombinimi i mjaltit dhe gjethes së dafinës përmirëson vetëm vetitë e tij shëruese sepse mjalti është i pasur me vitamina të dobishme dhe elemente tjera. Ky kombinim ndihmon në dhimbjet e kyçeve sepse largon kripën e tepërt nga trupi.

Si ta bëni këtë ilaç popullor?

Përdorni një pako me gjethe dafine dhe 3 lugë mjaltë. Fillimisht hidhni gjethen e dafinës në tenxhere, më pas shtoni rreth 1.5 litër ujë dhe mbajeni për rreth 20 deri në 30 minuta. Ziejeni gjethen e dafinës në gatim duke e lënë ujin të ngrohet dhe më pas ziejini për 5 minuta. Më pas hiqni gjethet e dafinës nga gatimi.

Ftoheni çajin që rezulton për rreth 40 minuta në temperaturën e dhomës. Hiqni gjethet nga çaji, më pas shtoni 3 lugë mjaltë natyral. Pini një të tretën e një filxhani çaji me mjaltë çdo ditë për 5 ditë.

Pas kësaj, bëni një pushim për rreth 3 javë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.