PËR MIJËRA VJET KINEZËT PËRDORIN KËTË ILAÇ KUNDËR KOLESTEROLIT

PËR MIJËRA VJET KINEZËT PËRDORIN KËTË ILAÇ KUNDËR KOLESTEROLIT

Një recetë mijëravjeçare kineze ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak dhe që konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative në Kinën moderne. Kjo recetë e lashtë ka efekt në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak dhe përmirëson funksionin e zemrës. Është një recetë e thjeshtë që mund ta përgatisni shumë lehtë në shtëpi dhe nuk ka efekte anësore.

PËRBËRËSIT:

-1 litër ujë,

-3 limonë organikë të madhësisë së mesme,

– 36 thelpinj hudhra.

PËRGATITJA :

Qërojini hudhrat dhe prijeni në copë të mëdha, më pas pastroni limonët dhe vendosni ata të qëndrojnë në ujë me pak sodë buke për një orë dhe më pas hiqini nga uji limonët dhe prijini në copa. Në të njëjtën kohë nxehni sasinë e ujit dhe më pas shtoni copat e prera paraprakisht të limonit dhe hudhrës në ujin e nxehtë. Vendosni më pas sërish në zjarr dhe lërini të ziejnë në temperaturë të ulët por mos e lini ujin të vlojë. Përzierjen lëreni të ziejë për 15 minuta dhe më pas vendoseni në frigorifer për gjithë natën.

PËRDORIMI:

Kullojeni lëngun e përfItuar nga përzierja dhe pini tre herë në ditë para buke nga 50 ml.

Leave a Reply

Your email address will not be published.