QEPA SJELL PËRFITIME TË SHUMTA SHËNDETËSORE POR NË DISA RASTE KA KUNDËRINDIKACIONE

QEPA SJELL PËRFITIME TË SHUMTA SHËNDETËSORE POR NË DISA RASTE KA KUNDËRINDIKACIONE

Qepa është e pakrahasueshme kur bëhet fjalë për shëndetin.

Ajo përmban vitamina dhe minerale dhe është një mjet i fuqishëm në luftën kundër viruseve. Megjithatë, përkundër të gjitha këtyre përfitimeve, qepa mund të përkeqësojë seriozisht shëndetin e disa njerëzve. Ky ushqim ka pak kalori (100 gram përmban vetëm 40 kalori), gjë që e bën atë ideal për të gjithë ata që duan të rregullojnë figurën e tyre. Është jashtëzakonisht e pasur me vitamina B dhe acid askorbik. Gjithashtu, qepa përmban shumë fitoncide, substanca aktive që parandalojnë rritjen aktive të bak tereve dhe vi ruseve. Kjo perime normalizon punën e traktit tretës, është një diuretik i lehtë dhe elim inon toksinat.

Hudhra është e rëndësishme për prodhimin e gjakut, për shembull ajo përmban kobalt i cili është i përfshirë në vitaminën B12 dhe i cili është përgjegjës për formimin e eritrociteve, përpunimin e kolesterolit dhe vitaminës D.

Qepa ka shumë silikon, i cili është i nevojshëm për shëndetin e enëve të gjakut, kockave, flokëve. Megjithatë, kjo perime super e shëndetshme ka edhe kundërindikacione. Sipas mjekut, nuk rekomandohet për personat që janë diagnostikuar me pankreatit, gastrit apo ulçerë peptike (ulçerë). Në këto raste, qepa e freskët përjashtohet plotësisht sepse rrit aciditetin në stomak. Nga ana tjetër, nëse gatuhet, atëherë lejohet sepse nuk i rëndon këto probleme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.