REÇETË BIMORE KUNDËR GËRHITJES NË GJUMË

REÇETË BIMORE KUNDËR GËRHITJES NË GJUMË

Gërhitja shqetëson vet personin por edhe personat që flenë pranë tij. Ka ilaçe bimore që mund të ndihmojnë për të zgjidhur këtë problem.

JA NJË REÇETË

Për të përgatitur pijen kundër gërhitjes ju nevojiten: 1 kokërr limon, 1 rrënjë xhinxher, 1 mollë, 1 karotë dhe 200 ml ujë.

Lani fillimisht mollën dhe karotën, pastaj qërojini dhe bluani. Shtoni limonin, rrënjën e xhinxherit dhe vazhdoni përzierjen derisa masa të bëhet e lëngshme. Në fund bashkojeni me ujin e vakët dhe duhet ta pini dy orë para se të flini. Acidi citrik që gjendet tek limoni eliminon toksinat që mblidhen në mushkëri dhe redukton mukozat nazale. Kurse ingredientët e tjerë përmbajnë vitamina A, C dhe E, antioksidantë, përbërës me veti antiinflamatore dhe analgjezike që ç’helmojnë mushkëritë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.