NËSE DËSHIRONI GJUMË TË REHATSHËM PROVONI DISA METODA

NËSE DËSHIRONI GJUMË TË REHATSHËM PROVONI DISA METODA

Të gjithë duam të kemi një gjumë të mirë. Fatkeqësisht, netët e shqetësuara po bëhen më të zakonshme ndërsa plakemi për shkak të ndryshimeve në ritmet tona cirkadiane ose orës së brendshme të trupit.

Disa njerëz përdorin medikamente ose teknika të tjera në kërkim të gjumit të qetë. Por ka një gjë të thjeshtë që mund të bëjmë për të përmirësuar gjumin dhe shëndetin tonë.

  1. Heqja e pizhameve mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt

Pa rroba për t’ju mbajtur ngrohtë, temperatura e lëkurës tuaj do të ftohet më shpejt. Kjo do t’i sinjalizojë trupit tuaj se është koha për të pushuar. Sipas ekspertëve, temperatura ka një ndikim të madh në cilësinë e gjumit tuaj. Nëse trupi juaj fillon të mbinxehet, mund të keni afshe të nxehta dhe djersitje gjatë natës që ju largojnë nga gjumi.

  1. Fjetja pa rroba mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin mendor

Ekspertët kanë gjetur një lidhje midis mungesës së gjumit dhe depresionit. Mbyllja e pamjaftueshme e syve mund të na bëjë të stresuar dhe të shqetësuar dhe të ndikojë negativisht në mirëqenien tonë emocionale. Nëse largimi i pizhameve në shtrat na ndihmon të flemë më shpejt dhe më mirë, shëndeti ynë mendor do të jetë shumë më i mirë.

  1. Fjetja pa pizhame mund të jetë e mirë për shëndetin tonë riprodhues

Studiuesit zbuluan se burrat që mbanin boksiera të lehta kishin një përqendrim sperme 25 për qind më të lartë dhe 17 për qind më shumë spermë sesa ata që mbanin brekë të ngushta. Ekspertët besojnë se të brendshmet e ngushta mund të ngrohin pjesët intime të meshkujve, duke shkaktuar një numër të ulët të spermës.

Për gratë, brekët mund të rrisin rrezikun e infeksioneve mykotike të vaginës sepse bakteret shumohen në mjedise të nxehta dhe të lagështa. Lënia e pjesëve femërore për të marrë frymë gjatë gjumit mund të çojë në më pak fërkime në zonat e ndjeshme dhe më pak mundësi për acarim ose komplikime.

  1. Flini lakuriq, por përdorni çarçafë pambuku për efekt të mirë

Gjeni çarçafë të bërë nga materiale natyrore si pambuku. Poliesteri dhe shtroja sintetike mund të bllokojnë rrjedhën e ajrit duke larguar qëllimin e gjumit lakuriq. Dhe për shkak se ka një transmetim më të drejtpërdrejtë të djersës, baktereve dhe pështymës në shtrat, ekspertët rekomandojnë larjen e shtratit të paktën një herë në javë. Mbajeni dhomën të freskët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.