NËSE DONI NJË PAMJE TË FRESKËT DHE PA RRUDHA APLIKONI KËTË MASKË PËR FYTYRË

Tanimë ka shumë maska të cilat janë për efekte të ndryshme të lëkurës por mbesin çdoherë cilësore ato të cilat i përgatisim vetë në shtëpi. Janë krejtësisht natyrale dhe të veçanta gjëra të cilat nuk mund të blihen në treg. Dermatologët gjithnjë e më shumë rekomandojnë që për kujdesin e lëkurës, flokut dhe trupit gjithçka të bëjmë vetë me përbërje natyrale. Dhe kjo këshillë preferohet nga shumë gra.

Në vazhdim keni në nga recetat më të mira për përgatitjen e maskës për fytyrë me përbërës të pasur me antioksidantë. Ata janë më efektivë në luftën kundër radikaleve të lira, të cilët janë armiqtë më të mëdhenj të lëkurës dhe çojnë në plakje dhe në formimin e rrudhave.

Duke qenë se ky frutat nuk janë sezonalepër momentin për momentin mund të blini edhe fruta të ngrira, të prisni që të shkrihen dhe më pas të përgatisni maskën.

Përbërësit:

një grusht boronica

një grusht mjedra

një grusht manaferra

Përgatitja:

Maska është gati kur të gjithë përbërësit të jenë përzier në një masë homogjene.

Aplikimi:

Aplikojeni maskën në fytyrën e pastruar dhe lëreni për 15 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

Rekomandohet të përdoret 2 herë në javë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.