PIJE QË DUHET TA KONSUMOJË ÇDO GRUA NË MENOPAUZË

PIJE QË DUHET TA KONSUMOJË ÇDO GRUA NË MENOPAUZË

Menopauza është një periudhë në jetën e çdo gruaje kur rrezikohet të përjetojë simptoma të ndryshme të pakëndshme si pagjumësia, valët e të nxehtit, djersitja e shtuar, obeziteti, luhatjet e menjëhershme të humorit, çekuilibri hormonal etj. Për të reduktuar simptomat e pakëndshme të menopauzës dhe për të shijuar këtë periudhë është e rëndësishme të aplikoni disa zakone, veçanërisht në mënyrën e të ushqyerit dhe aktivitetit fizik. Këtu është një recetë për një lëng që përmban përbërës të pasur me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese që janë të rëndësishme për një grua në menopauzë.

Përbërësi kryesor në këtë pije është shafrani i Indisë, një fitoestrogjen i fuqishëm, antioksidant dhe anti-inflamator.

Kjo pije ndihmon për të rivendosur ekuilibrin dhe harmoninë në të gjithë trupin. Shtimi i piperit të zi përmirëson efektin e lëndëve ushqyese dhe ka një efekt pozitiv në metabolizëm dhe fara e lirit ka një efekt të dobishëm në hormonet.

Përbërësit:

1 banane

1 mollë

1 lugë gjelle lëng limoni të freskët

1½ lugë çaji shafran i Indisë

Një majë luge piper të zi të bluar

1 lugë çaji mjaltë

1 filxhan qumësht bajameje

1 lugë gjelle vaj kokosi

1 lugë çaji pluhur lulëkuqe

2 lugë fara liri

Përgatitja: Pritini përbërësit dhe vendosni gjithçka në një blender. Përziejeni derisa të përftoni një lëng të dendur dhe pijeni atë për një shujtë të lehtë ose para mëngjesit. Do t’ju japë energji dhe do t’ju bëjë të ndiheni të shëndetshëm, me humor të mirë dhe do t’ju ndihmojë të rivendosni ekuilibrin në trupin tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.