SHENJAT QË TREGOJNË SE NUK PËRKUJDESENI PËR VETEN TUAJ

SHENJAT QË TREGOJNË SE NUK PËRKUJDESENI PËR VETEN TUAJ

Edhe nëse përpiqeni të jetoni një jetë të shëndetshme trupi juaj ende mund të vuajë. Ka shenja që ju tregojnë se duhet të kujdeseni edhe më shumë për të. Mësoni për nëntë shenjat e heshtura që tregojnë se nuk kujdeseni mirë për veten. Nëse e njihni veten në to, është koha për ndryshim.

  1. Harresa

Pas një nate në të cilën, sipas jush, keni fjetur mirë, jeni zgjuar të hutuar dhe keni lënë shtëpinë pa portofol, çelësa etj., mund të jetë harresa që vjen me moshën, por situata të tilla mund të jenë tregues për diçka më serioze, veçanërisht nëse përsëriten shumë shpesh. Një nga shkaqet e mjegullës mendore mund të jetë çekuilibri hormonal, i cili çon në probleme njohëse. Tek femrat “humbja e vetëdijes” mund të jetë edhe shenjë e problemeve me tiroiden. Nëse harresa është shpesh pjesë e rutinës suaj të përditshme, merrni parasysh të vizitoni një mjek dhe të bëni një analizë të plotë të gjakut. Kontrolloni hormonet dhe funksionin e tiroides për të parë nëse ato janë shkaku i mëngjeseve “me mjegull”. Si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt, mendimet e përhapura mund të ndodhin për shkak të problemeve me bakteret e zorrëve. Për shkak se mikrobioma e zorrëve është e lidhur me trurin tonë, ushqimi më i mirë mund t’ju sjellë qartësi dhe përqendrim. Zorrët e shëndetshme janë shumë të dobishme për funksionet njohëse dhe ekuilibri i mikrobiomës ndihmohet duke konsumuar më shumë ushqime probiotike.

  1. Dëshira e ulët për seks

Prindërimi, vitet e martesës, të gjitha këto janë arsye që ndikojnë në marrëdhëniet seksuale apo mungesën e tyre. Megjithatë, nëse nuk keni pasur kurrë dëshirë për seks, problemi mund të jetë në hormonet tuaja. Dhe në këtë rast, hapi i parë është të flisni me një mjek dhe të analizoni hormonet. Çekuilibri hormonal mund të çojë në gjendje më serioze si lodhje, depresion, shtim në peshë, madje edhe probleme me zemrën, ndaj është e rëndësishme të kujdeseni për këtë problem në kohë.

  1. Stresi i madh

Pavarësisht nëse jeni të shqetësuar për punën, familjen, marrëdhënien apo botën në përgjithësi, stresi i vazhdueshëm mund të shkatërrojë shëndetin tuaj. Stresi rrit nivelet e kortizolit dhe nivelet e pabalancuara të këtij hormoni mund të na bëjnë të ndihemi të shqetësuar dhe të dëshpëruar. Ato gjithashtu ndikojnë në aftësitë tona njohëse. Përveç kësaj, nivelet e larta të hormoneve të stresit mund të çojnë në shtim në peshë, dhe pasojat mund të jenë mungesa e vetëbesimit, zhgënjimi dhe mungesa e energjisë. Një nga mënyrat se si mund të ndikoni në kortizolin është me një dietë të shëndetshme dhe për të reduktuar ose eliminuar stresin, është e rëndësishme të keni mbështetjen e duhur. Më pak stres do të çojë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm dhe cilësisë së jetës.

  1. Jeni vazhdimisht në gjumë

Një nga mënyrat se si mund të ndikoni në kortizolin është me një dietë të shëndetshme dhe për të reduktuar ose eliminuar stresin, është e rëndësishme të keni mbështetjen e duhur. Më pak stres do të çojë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm dhe cilësisë së jetës.

  1. Ngërçe në këmbë

Në ditët e sotme, shumë njerëz e kalojnë pjesën më të madhe të ditës duke u ulur para ekraneve. Nëse gjatë kësaj kohe mund të përjetoni ngërçe muskulore ose ngërçe të këmbëve, monitoroni frekuencën e tyre. Nëse ato ndodhin shpesh, mund të tregojnë nivele të ulëta të magnezit. Pas një kohe, mungesa e magnezit mund të çojë në probleme më serioze shëndetësore, të tilla si aritmia kardiake. Hapi i parë në zgjidhjen e këtij problemi është rritja e konsumit të ushqimeve të pasura me magnez si bajamet, farat e kungullit apo bananet.

  1. Shpimi në krahë dhe këmbë

Një ndjesi shpimi gjilpërash të herëpashershme zakonisht nuk është shkak për shqetësim, por nëse ndodh shpesh, mund të tregojë probleme të tilla si mungesa e vitaminës B12. Nëse e shpërfillni këtë problem, mungesa e kësaj lënde ushqyese thelbësore mund të çojë në anemi dhe madje edhe sëmundje neurologjike. Për të shmangur probleme të vogla, hani ushqime të tilla si vezë dhe produkte qumështi.

  1. Lëkurë shumë e thatë

Në muajt e ftohtë shumica luftojnë me problemin e lëkurës së thatë. Kremrat hidratues që janë në përputhje me llojin e lëkurës tuaj duhet të bëhen pjesë e rutinës ditore dhe të shtoni në menynë tuaj  ushqime të pasura yndyrore të shëndetshme si avokado, arrat, ullinjtë etj. Gjegjësisht, lëkura e thatë mund të jetë shenjë se keni mungesë të acideve yndyrore

  1. Problemet e lëkurës me akne

Edhe pse aknet janë një problem që lidhet me xhenerikët dhe hormonet, ka disa faktorë të tjerë që e përkeqësojnë pamjen e tyre. Një prej tyre është stresi dhe arsye të tjera janë konsumimi i tepërt i ushqimeve të ëmbla dhe niseshte, të cilat çojnë në sheqer të lartë në gjak dhe stimulojnë inflamacionin.

  1. Lodhja e pasdites

A i numëroni minutat për pushimin e drekës dhe kafesë pas një mëngjesi të vështirë në punë, dhe pas kësaj a e keni rregullisht problemin me lodhjen e pasdites? Arsyeja mund të jetë në zgjedhjen e ushqimit. Domethënë, nëse hani rregullisht brumë ose bukë, si pica dhe sanduiçe, nuk është për t’u habitur që jeni të lodhur. Një ushqim i tillë shkakton një rritje të nivelit të sheqerit në gjak, i cili më pas bie në mënyrë dramatike, dhe sheqeri i ulët në gjak shkakton përgjumje dhe lodhje.

Për të shmangur lodhjen e pasdites, duhet të bëni ndryshime në dietë. Sigurohuni që dreka juaj të jetë e ekuilibruar dhe e pasur me proteina, yndyra dhe perime të pasura me fibra për të mbajtur një nivel normal të sheqerit në gjak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.