SI TA KONTROLLONI PRESIONIN E LARTË TË GJAKUT?

SI TA KONTROLLONI PRESIONIN E LARTË TË GJAKUT?

Ndërsa kalojnë vitet problemet shëndetësore shumohen dhe shtohen. Nga përkeqësimi i shëndetit të gjunjëve te një zemër jo shumë e fortë, problemet shëndetësore vijnë dhe qëndrojnë. Kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës, nuk mund ta merrni lehtë. Problemet e zemrës si presioni i lartë i gjakut ose hipertensioni janë shumë të zakonshme dhe nëse nuk ndërmerrni hapa për ta kontrolluar atë, mund të rrezikoni jetën tuaj. Cila është zgjidhja? Epo, thjesht duhet të shtoni diçka në dietën tuaj.

Dietologia Roopshree Jaiswal, konsulente dietologe/ushqyese në spitalin Motherhood, Mechanic Nagar për Healthshots tha se ka barëra që mund të menaxhojnë presionin e lartë të gjakut.

“Presioni i lartë i gjakut prek një popullatë të madhe mbi moshën 40 vjeç në mbarë botën. Shenjat dhe simptomat e sëmundjes shpesh janë të padiagnostikuara, gjë që rrit rrezikun e komplikimeve të mëtejshme. Për fat të mirë, ndryshimet në dietë dhe stilin e jetës mund të ndihmojnë në menaxhimin e presionit të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.”- tha ajo.

Këtu janë disa barishte që duhet të shtoni në dietën tuaj për të kontrolluar nivelin e presionit të gjakut:

 1. Borziloku

Borziloku është jashtëzakonisht efektiv në trajtimin e kushteve mjekësore si presioni i gjakut, ftohja, gripi, artriti dhe të tjera. Eugenoli i pranishëm në gjethet e borzilokut ndihmon në kontrollin e presionit të lartë të gjakut duke relaksuar enët e gjakut. Për përfitimet rekomandohet pirja e çajit të borzilokut ose përtypja e borzilokut të papërpunuar.

 1. Hudhra

Hudhra është e pasur me komponime squfuri si alicina, e cila është e mirë për zemrën tuaj. Ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut dhe relakson enët e gjakut, duke çuar në uljen e presionit të gjakut. Hudhra me siguri meriton një vend në dietën tuaj të përditshme!

 1. Kanella

Kanella është një pjesë integrale e pjatave indiane dhe përdoret gjithashtu për të trajtuar sëmundjet e zemrës dhe presionin e lartë të gjakut. Ndihmon në zgjerimin dhe relaksimin e enëve të gjakut, duke çuar në uljen e presionit të gjakut.

Disa këshilla të dobishme për të ulur presionin e lartë të gjakut:

 • Ruani peshën optimale
 • Shmangni alkoolin dhe duhanin
 • Mbajeni veten të hidratuar gjithmonë
 • Konsumoni një dietë të pasur me kalium
 • Menaxhoni nivelet tuaja të stresit
 • Qëndroni aktiv dhe ndiqni një rutinë të shëndetshme stërvitjeje
 • Reduktoni marrjen e natriumit
 • Praktikoni joga rregullisht
 • Monitoroni rregullisht presionin e gjakut
 • Konsumoni një dietë të ekuilibruar që përfshin perime, fruta dhe ushqime të tjera të shëndetshme

Mund të konsumoni këto ushqime për presionin e lartë të gjakut:

 • Peshku dhe pula pa yndyrë janë të bollshme në acide yndyrore omega-3 dhe vitamina dhe minerale të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut.
 • Perimet me gjethe jeshile si lakra jeshile, spinaqi, lakra dhe lakërishta janë perime perfekte për presionin e lartë të gjakut.
 • Frutat si portokalli, mango dhe xhamuni përmbajnë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.
 • E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, farat e lirit janë një burim energjie i lëndëve ushqyese që mund të ulin presionin e lartë të gjakut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.