SI TË PËRGATISNI NJË PIJE QË MBRON ZEMRËN?

SI TË PËRGATISNI NJË PIJE QË MBRON ZEMRËN?

Ashtu si edhe sëmundjet tjera edhe për sëmundjet e zemrës,parandalimi ka një ndikim të madh, ndaj është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje ushqimit por edhe zakoneve tuaja. Arteriet shpesh goditen të parat kur bëhet fjalë për këto sëmundje dhe pastërtia e tyre varet shumë nga ajo që hani. Nëse konsumoni ushqime të përpunuara çdo ditë ato përfundimisht do të çojnë në probleme me arteriet, të cilat mund të kenë pasoja të rënda për zemrën. Gjithashtu, një dietë e pashëndetshme shoqërohet me një rrezik të lartë të sulmit në zemër ose goditje në tru.

Përdorni këta përbërës për të bërë një pije të shëndetshme që do të pastrojë me sukses arteriet tuaja.

PËRBËRËSIT:

-30 thelpinj hudhre

-6 limona të qëruar dhe të prerë në copa të vogla

-Një litër ujë të pastër

PËRGATITJA:

Fillimisht, lani dhe prisni limonin në feta. Shtoni hudhrën dhe vendoseni në një blender. Vendoseni masën në një enë dhe shtoni një litër ujë. Më pas zieni lëngun. Kur të fillojë të ziejë, lëreni të ftohet. Kullojeni lëngun në shishe qelqi të errët dhe ruajeni në frigorifer.

SI TA PËRDORNI:

  1. Pini 50 ml në ditë për tre javë;
  2. Më pas ndaloni për një javë;
  3. Më pas pini 50 ml sërish çdo ditë për tre javë;

Ky trajtim lejohet të përsëritet çdo 6 muaj.

Përfitimet nga ky lëng janë: reduktimi i kolesterolit të keq, përmirëson qarkullimin, zvogëlon numrin e triglicerideve në gjak, përmirëson funksionin e mëlçisë dhe e pastron atë, ul presionin e gjakut, forcon imunitetin dhe përmirëson funksionin e veshkave si dhe ndihmon në nxjerrjen e lëngjeve nga trupi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.