7 ARSYE PSE NUK JENI NË GJENDJE TË HUMBNI PESHË EDHE KRAHAS PËRPJEKJEVE

7 ARSYE PSE NUK JENI NË GJENDJE TË HUMBNI PESHË EDHE KRAHAS PËRPJEKJEVE

Gjatë viteve kuptojmë se humbja e peshës nuk është e njejtë si dikur. Organizmi i ri posedon metabolizëm më të shpejtë i cili ju ndihmon të humbni në peshë. Por pas të 40-tave ky proces vështirësohet edhe krahas përpjekjeve të vazhdueshme. Përveç moshës ka edhe disa arsye tjera se pse nuk arrini të humbni në peshë edhe nëse mbani dietë të caktuar apo vazhdimisht ushtroni.

Ju sjellim disa nga arsyet.

  1. Jeni të stresuar

Stresi mund të ketë një ndikim negativ në trupin tonë. Stresi, shqetësimi, trishtimi dhe disponimi i ulët janë disa nga kushtet mendore që mund të kontribuojnë në shtimin e peshës ose të pengojnë përpjekjet për të humbur peshë. Stresi është një nga shkaqet nëse jeni duke fituar peshë duke ngrënë mirë dhe duke ushtruar. Kjo ndodh sepse stresi bën që trupi juaj të çlirojë hormonin kortizol, i cili mund të çojë në shtim të padëshiruar në peshë.

  1. Keni hipotiroidizëm

Shtimi në peshë mund të jetë një shenjë e hipotiroidizmit, një çrregullim i karakterizuar nga nivele të ulëta të hormoneve tiroide. Kjo ndodh si rezultat i hipotiroidizmit (tiroidja joaktive), e cila ngadalëson metabolizmin dhe mund të shkaktojë shtim të papritur në peshë. Nga ana tjetër, nëse tiroidja prodhon më shumë hormone, papritmas mund të filloni të humbni peshë. Njihet si hipertiroidizëm.

  1. Cikli juaj i gjumit

Një nga shenjat më të zakonshme të një cikli të dobët të gjumit është një ndryshim i pashpjegueshëm në peshë. Mungesa e gjumit mund të ndikojë në lirimin e hormonit kortizol, i cili kontrollon oreksin dhe ruan yndyrën. Për më tepër, do të digjni më pak kalori kur nuk flini mjaftueshëm. Pra, përpiquni të flini 7-8 orë çdo natë.

  1. Dieta juaj ka mungesë të proteinave

Një lëndë ushqyese kryesore në procesin e humbjes së peshës është proteina. Marrja e proteinave mund të ndihmojë në ruajtjen e një metabolizmi të shëndetshëm dhe frenimin e urisë. Në fakt, mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e masës muskulore duke hequr yndyrën e trupit. Smoothi me proteina janë një mënyrë e shkëlqyer për të rritur sasinë e proteinave në dietën tonë. Një dietë e pasur me proteina mund të ndihmojë gjithashtu në humbjen e peshës duke parandaluar ngrënien e tepërt dhe kur kombinohet me stërvitje ndihmon në zhvillimin e muskujve të dobët. Muskujt e dobët ndihmojnë në rritjen e djegies së kalorive ditore, gjë që mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

  1. Jeni të dehidratuar

Aftësia e trupit për të djegur yndyrën është e lidhur ngushtë me rritjen e konsumit të ujit. Për më tepër, kur nuk pimë ujë të mjaftueshëm trupi ynë përpiqet të bëjë dallimin midis urisë dhe dehidrimit. Sipas disa studimeve, njerëzit që pinë ujë menjëherë para vaktit ia dalin të humbin peshë më shumë se ata që nuk pinë. Mund të jetë për shkak se pirja e ujit i bën njerëzit të ndihen më të ngopur dhe i inkurajon ata të hanë vakte më të vogla.

  1. Mund të keni mungesë të vitaminës D

Sipas studimeve të botuara në Journal of Endocrinology and Nutrition Journal, vitamina D, e njohur gjerësisht si “vitamina e diellit”, në të vërtetë ndihmon në humbjen e peshës. Por nëse nuk merrni mjaftueshëm vitaminë D, mund të shtoni peshë ose përpjekjet tuaja për të humbur peshë mund të jenë të kota. Përfshini burime të shëndetshme të vitaminës D në dietën tuaj përveç regjimit tuaj të stërvitjes.

  1. Jeni në menopauzë

Niveli i hormonit estrogjen zvogëlohet në trupin e një gruaje ndërsa ajo i afrohet menopauzës. Modelet ciklike të estrogjenit dhe progesteronit janë ndërprerë, gjë që shkakton shtim në peshë, temperatura dhe shqetësime në gjumë. Por shtimi i peshës në menopauzë nuk shkaktohet gjithmonë vetëm nga ndryshimet hormonale. Në vend të kësaj, mosha, stili i jetesës dhe variablat gjenetikë zakonisht lidhen me shtimin në peshë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.