ÇKA MUND TË HANI NËSE ZGJOHENI NATËN DHE NDJEHENI TË URITUR?

ÇKA MUND TË HANI NËSE ZGJOHENI NATËN DHE NDJEHENI TË URITUR?

Shpesh here na ndodh të zgjohemi natën vonë dhe të ndjejmë veten të uritur. Nuk është mëngjes, kështu që patatet e skuqura dhe salca janë po aq opsion, sa bifteku i mbetur nga disa orë më parë. Por, çfarë mund të hani, pa e zhdukur mundësinë për të fjetur në pjesën tjetër të natës?

GJOKS GJELDETI

Gjeli i detit është i pasur me aminoacidin L-triptofan, i cili njihet për nxitjen e një ndjenje të përgjumur dhe relaksimi.

PERIME

Perimet si karotat e vogla, domatet qershi dhe kastravecat e kombinuara me humusin tuaj të preferuar janë një rostiçeri ideale e shpejtë dhe e lehtë mesnate.

FRUTAT E THATA

Studime të shumta mbi frutat e thata kanë treguar se ngrënia e tyre mund të çojë në gjumë më të mirë në përgjithësi.

GJALPË KIKIRIKU DHE BANANE

Zgjedhja e ushqimeve të balancuara si gjalpë kikiriku dhe banane mund të jetë thelbësore për gjumë me cilësi të lartë, pasi dietat me sheqer, veçanërisht para gjumit, lidhen me të kundërtën.

DRITHËRA DHE QUMËSHT

Një gotë e ngrohtë me qumësht mund të jetë ideale për t’i dërguar fëmijët në shtrat por gjithashtu mund të jetë perfekte për të na kthyer në gjumë pas zgjimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.