DITA E TË DASHURUARVE AFROHET. FESTA, DHURATA DHE RËNDËSIA E SAJ

15 FAKTE HISTORIKE PËR ORIGJINËN E DITËS SË VEÇUAR PËR MË TË DASHURIT

Kur afrohet 14 shkurti, të dashuruarit dhe miqtë mendojnë për dhurata të ndryshme. Ata shkëmbejnë letra, çokollata, bizhuteri dhe gjësende tjera për nder të Ditës së Shën Valentinit. Ndërsa kjo festë popullore është bërë e njohur për letrat dhe shkrimet e saj të ëmbla si dhe idetë romantike të darkave, historia e Ditës së Shën Valentinit është në fakt goxha e errët.

Nëse e gjeni veten duke pyetur veten për origjinën e kësaj feste dhe traditat e saj të mbushura me ëmbëlsira – do të dëshironi të shikoni këto fakte magjepsëse të Ditës së Shën Valentinit, të cilat ofrojnë një vështrim më të thellë në festën e vjetër. Mësoni për zemrat e bisedave, traditat unike në mbarë botën dhe mesazhin e parë të Shën Valentinit të dërguar ndonjëherë. Pavarësisht nëse po e kaloni këtë 14 shkurt me të dashurën ose miqtë tuaj (ose thjesht duke e përdorur atë si një justifikim për të ngrënë shumë çokollata për Ditën e Shën Valentinit), lexoni më tej për disa fakte vërtet interesante.

Shën Valentini nuk ishte vetëm një person!

Tashmë e dini se Dita e Shën Valentinit u emërua pas shenjtorit të saj mbrojtës, Shën Valentinit por në fakt ka një konfuzion rreth të cilit Shën Valentini nderon teknikisht festa. Sipas History.com, janë të paktën dy burra të quajtur Shën Valentin që mund të kishin frymëzuar festën, duke përfshirë një Shën Valentin që ishte prift në Romën e shekullit të tretë. Siç vazhdon historia, ky Shën Valentin sfidoi ndalimin e martesës së perandorit Klaudi II (ai mendoi se kjo shpërqendronte ushtarët e rinj), duke i martuar ilegalisht çiftet në frymën e dashurisë derisa u kap dhe u dënua me vdekje.

Një legjendë tjetër sugjeron se Valentini u vra pasi u përpoq të ndihmonte të krishterët të arratiseshin nga burgu në Romë dhe se ai në fakt dërgoi vetë mesazhin e parë të “Shën Valentinit” ndërsa ishte në burg, duke shkruar një letër të nënshkruar “Nga Shën Valentini juaj”.

 1. Dita e Shën Valentinit i ka rrënjët në një festival të lashtë pagan!

Megjithëse disa historianë besojnë se Dita e Shën Valentinit përkujton vdekjen e Shën Valentinit më 14 shkurt, të tjerë besojnë se festa e ka origjinën e saj në një festë pagane të fertilitetit të quajtur “Lupercalia”, e cila festohej më 15 shkurt në Romën e lashtë. Dedikuar Faunusit, perëndisë romake të bujqësisë dhe themeluesve romakë Romulus dhe Remus, dita festohej duke sakrifikuar kafshë dhe duke goditur gratë me lëkurën e kafshëve, një praktikë që besohej se inkurajonte pjellorinë.

 1. Në vitet 1300 ajo u bë zyrtarisht një festë e lidhur me dashurinë!

Në fund të shekullit të 5-të, Papa Romak Gelasius e shpalli zyrtarisht datën e 14 shkurtit “Dita e Shën Valentinit”. Megjithatë, deri në mesjetë festa u lidh me dashurinë dhe romancën, një traditë që filloi fillimisht nga besimi i përbashkët në Francë dhe Angli se zogjtë filluan sezonin e tyre të çiftëzimit më 14 shkurt.

 1. Kupidi i ka rrënjët në mitologjinë greke!

Ai është kerubini simpatik që shfaqet në kartat e Ditës së Shën Valentinit, shpesh i përshkruar me një hark dhe shigjetë – por si u bë Kupidi një simbol i zakonshëm i Ditës së Shën Valentinit? Sipas Time, figura në fakt mund të gjurmohet deri në vitin 700 p.e.s., te perëndia greke e dashurisë me emrin Eros, i cili në fakt ishte një burrë i pashëm, i pavdekshëm me fuqinë frikësuese për t’i bërë njerëzit të dashurohen. Vetëm në shekullin e IV kur romakët adoptuan Erosin në imazhin e një djali të vogël të lezetshëm me hark dhe shigjetë duke e quajtur “Kupid”. Nga fundi i shekullit të 19-të, Kupidi ishte lidhur me Ditën e Shën Valentinit për shkak të fuqive të tij që përputhen me dashurinë.

 1. Valentini i parë u dërgua në shekullin e 15-të!

Regjistrimi më i vjetër i dërgimit të një Valentini, sipas History.com, ishte një poezi e shkruar nga një dukë mesjetar francez i quajtur Charles për gruan e tij në vitin 1415. Charles ia shkroi këtë shënim të ëmbël të dashurës të tij ndërsa ishte i burgosur në Kullën e Londrës në vetëm 21 vjeç. Një nga vargjet në poezi? “Tashmë jam i sëmurë nga dashuria, Shën Valentini im shumë i butë.” Hidhem!

 1. Deri në vitet 1840 dhurata valentinë të para të prodhuara në masë!

Njerëzit filluan të shkëmbenin karta dhe letra të shkruara me dorë për të dashuruarit dhe miqtë gjatë shekullit të 17-të, por ishte në vitet 1840 që kartat e para të Ditës së Shën Valentinit u prodhuan në masë në SHBA, të shitura nga Esther A. Howland. E njohur si “Nëna e Shën Valentinit Amerikan”, Howland vlerësohet me komercializimin e kartave të Ditës së Shën Valentinit në Amerikë dhe ajo mbahet mend për kartat e saj të përpunuara dhe dinake të bëra me dantella dhe fjongo.

 1. Tradita e dhurimit të luleve të Shën Valentinit daton në shekullin e 17-të!

Dhënia e trëndafilave të kuq mund të jetë një gjest i dukshëm romantik sot por vetëm nga fundi i shekullit të 17-të, dhënia e luleve u bë një zakon popullor. Në fakt, kjo praktikë mund të gjurmohet që kur Mbreti Charles II i Suedisë mësoi “gjuhën e luleve” – e cila çifton lule të ndryshme me kuptime specifike në një udhëtim në Persi dhe më pas prezantoi traditën në Evropë. Akti i dhënies së luleve më pas u bë një trend popullor gjatë epokës viktoriane – duke përfshirë ditën e Shën Valentinit – me trëndafila të kuq që simbolizojnë dashurinë e thellë.

 1. Kutia e parë me çokollata në formë zemre u prezantua në vitin 1861!

Ajo u krijua nga Richard Cadbury, djali i themeluesit të Cadbury, John Cadbury, i cili filloi të paketonte çokollata në kuti të bukura për të rritur shitjet. Ai prezantoi kutinë e parë me çokollata në formë zemre për V-Day në 1861 dhe sot më shumë se 36 milionë kuti çokollate në formë zemre shiten çdo vit. Kjo është 58 milionë paund çokollatë!

 1. Afro 6 milionë çifte fejohen në ditën e të dashuruarve!

Cila ditë do të ishte më e mirë për një propozim martese sesa një ditë kushtuar fjalë për fjalë dashurisë dhe romancës? Dita e Shën Valentinit është një nga ditët e njohura për të ngritur këtë pyetje me rreth 6 milionë çifte që fejohen më 14 shkurt. Sipas rezultateve të këtij sondazhi, Dita e Shën Valentinit u votua si dita më e mirë e vitit për t’u propozuar se çdo tjetër ditë.

 1. Në mbarë botën festohet ndryshe!

Shumë vende të Amerikës Latine e njohin festën si el día de los enamorados (dita e të dashuruarve) ose día del amor y la amistad (dita e dashurisë dhe miqësisë). Megjithëse çiftet shkëmbejnë lule dhe çokollata në këtë ditë fokusi i festës është gjithashtu i drejtuar në shprehjen e mirënjohjes ndaj miqve! Në Japoni, është zakon që vetëm gratë t’u japin ëmbëlsira burrave në jetën e tyre, me cilësinë e çokollatës që tregon ndjenjat e tyre të vërteta, sipas Fortune. Më 14 mars, saktësisht një muaj më vonë, burrat ia kthejnë nderin duke festuar “Ditën e Bardhë” gjithnjë e më popullore.

 1. “XOXO” nuk nënkuptonte gjithmonë përqafime dhe puthje!

“XOXO” është një nënshkrim popullor këtë kohë të vitit. Megjithatë, origjina e nënshkrimit buron nga Mesjeta. Washington Post raportoi se gjatë atyre kohërave “X” simbolizonte kryqin e krishterë dhe letrat përfundonin me shenjën e kryqit dhe një puthje për të simbolizuar një betim. Ndërsa gjesti u bë më i popullarizuar në letërsi, letra dhe shkresa, ai do të thoshte se diçka ishte “vulosur me një puthje”.

 1. Fëmijët mund të jenë fituesit e vërtetë të Ditës së Shën Valentinit!

Dita e Shën Valentinit zakonisht është shoqëruar me dashuri dhe partneritet romantik. Është mjaft interesante se sipas një sondazhi të emisionit Today që u anketuan 1500 njerëz, vetëm 59% e bashkëshortëve kishin planifikuar t’i bënin një dhuratë partnerit të tyre, ndërsa 85% e prindërve planifikonin t’u bënin diçka fëmijëve të tyre më 14 shkurt.

 1. Zogjtë e dashurisë janë zogj të vërtetë!

Ndërsa termi “zogj dashurie” është bërë një figurë popullore e të folurit, është gjithashtu emri i zakonshëm për zogun Agapornis. Ky zog është një lloj papagalli që është vendas në kontinentin e Afrikës dhe mund të gjendet në të gjithë rajonet lindore dhe jugore. Kafshët zakonisht udhëtojnë në çifte, kjo është arsyeja pse shumë çifte quhen zogj dashurie.

 1. Ekziston një alternativë zyrtare e Shën Valentinit për beqarët!

Dita Ndërkombëtare Quirkyalone është festa për beqarët në të njëjtën datë. Festa nuk është një ngjarje kundër Ditës së Shën Valentinit por më tepër një moment për të festuar dashurinë për veten dhe marrëdhëniet platonike. Dita Ndërkombëtare Quirkyalone festohet globalisht që nga viti 2003.

 1. William Shakespeare frymëzoi një traditë!

Shkrimi i “letrave për Juliet” është bërë një traditë e Ditës së Shën Valentinit për shumë njerëz dhe madje ka frymëzuar filmin e vitit 2010 Letters to Juliet. Rreth Ditës së Shën Valentinit mijëra letra dërgohen në Verona të Italisë drejtuar personazhit të Romeo dhe Zhulietës Juliet Capulet. Këto letra dashurie drejtuar Zhulietës janë të mbushura me emocione, pasion dhe në shumë raste zemërthyerje. Vullnetarët, të quajtur sekretarët e Zhulietës, lexojnë çdo letër, shkruajnë përgjigje dhe zgjedhin një fitues të çmimit “Cara Giulietta” (që përkthehet në “E dashur Zhulieta” në anglisht). Fituesi duhet të vizitojë shtëpinë e Zhulietës në Verona dhe të marrë pjesë në një ceremoni të veçantë.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.