KËTO 5 SHENJA TREGOJNË SE PESHA JUAJ NUK KA TË BËJË VETËM ME USHQIMIN POR ME NDRYSHIMET HORMONALE

KËTO 5 SHENJA TREGOJNË SE PESHA JUAJ NUK KA TË BËJË VETËM ME USHQIMIN POR ME NDRYSHIMET HORMONALE

Me kalimin e viteve shtohen problematikat e ndryshme shëndetësore dhe ndër to është edhe shtimi në peshë. Jemi të shqetësuara për gjendjen tonë dhe trupin të cilin nuk mund ta kthejmë në formën e duhur por në këtë drejtim nuk ka ndikim vetëm ushqimi sipas dietologëve. Në këtë periudhë ka shumë faktorë që ndikojnë ju të mos hani dhe të mos humbni në peshë.

Këto 5 shenja tregojnë se pesha juaj nuk ka të bëjë vetëm me ushqimin por me ndryshimet hormonale.

  1. Ju hani siç duhet dhe ende keni stomak të fryrë

Nëse keni pasur një stomak relativisht të sheshtë gjatë jetës tuaj dhe më pas stomaku juaj rritet “brenda natës”, arsyeja mund të jenë hormonet.

“Me moshën trupi mund të bëhet i pandjeshëm ndaj insulinës që do të thotë se fillon të ruajë yndyrën në vend që ta djegë atë. Tek gratë, mbizotërimi i estrogjenit rritet ndërsa i afrohemi paramenopauzës dhe nxit rezistencën ndaj insulinës e cila më pas shkakton akumulimin e yndyrës në bark”, shpjegon dietologia Sarah Gottfried.

  1. Trupi nuk ju dërgon sinjal se jeni të ngopur

Rezistenca ndaj insulinës thotë Dr. Gottfried, mund të ndikojë edhe në disa hormone të tjera të rëndësishme.

“Ai ka një efekt të madh në leptinën, i ashtuquajturi hormoni i urisë, i cili i tregon trupit kur është i ngopur. Nivelet e ngritura të insulinës mund të çojnë në nivele të larta të leptinës. Kjo nuk do të thotë, siç mund të mendoni, se dini kur duhet të ndaloni së ngrëni për shkak të saj. Leptina e ngritur vazhdimisht mund të bëjë që receptori i leptinës të ndalojë së punuari,” thotë Dr. Gottfried.

Ata receptorë më pas ndalojnë së dërguari sinjale në tru që i thonë se keni ngrënë mjaftueshëm ushqim dhe ndodh diçka krejtësisht e ndryshme nga ajo që supozohet të kontrollojë leptina. Ju vazhdoni të hani dhe nuk merrni sinjalin që thotë se jeni të ngopur, pasojat në formë të shtimit në peshë janë të pashmangshme.

  1. Keni luhatje të shpeshta të humorit

Në vitet para dhe pas menopauzës, nivelet e estrogjenit të grave ndryshojnë në mënyrë dramatike, duke ndikuar në ndryshimet e humorit dhe depozitimin e yndyrës në bark.

Sipas studimeve të shumta këto ndryshime janë arsyeja pse gratë kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të çrregullimeve të humorit sesa burrat. Gjithashtu është një periudhë e jetës në të cilën gratë më shpesh raportojnë fillimin e depresionit. Ndryshimet në nivelet e estrogjenit janë krejtësisht të natyrshme gjatë asaj periudhe, kështu që nuk duhet të fajësoni veten për shtimin e peshës, thotë Dr. Gottfried.

Nëse po luftoni pa sukses kundër kilogramëve të grumbulluar, mos e fajësoni veten dhe disiplinën tuaj të dobët. Mundet që hormonet tuaja të jenë kthyer kundër jush,” thotë ajo.

Në vend të kësaj, përqendrohuni në atë që mund të kontrolloni dhe përpiquni të siguroheni që vaktet tuaja të përmbajnë shumë perime, proteina pa yndyrë, karbohidrate komplekse dhe yndyrna të shëndetshme.

  1. Jeni vazhdimisht të stresuar

Një tjetër faktor i rëndësishëm në lëvizjet hormonale që ndikon shumë në peshë është kortizoli, i quajtur zakonisht hormoni i stresit. Nivelet e kortizolit rriten kur trupi juaj ndjen se jeni tepër e shqetësuar dhe ato gjithashtu mund të çojnë në akumulimin e yndyrës në bark.

Sipas doktoreshës Jacqueline Montoya, kjo ndodh sepse trupi kalon në modalitetin “lufto ose fluturo”. Nivelet e larta të stresit dhe ankthit mund ta vendosin trupin në modalitetin e mbijetesës, ku nivelet e kortizolit rriten dhe i thonë trupit të ruajë më shumë yndyrë.

  1. Jeni të rraskapitur dhe vuani nga pagjumësia

Pagjumësia dhe rraskapitja mund të jenë shenja të qarta se hormonet janë fajtorë për shtimin në peshë. Mungesa e gjumit shkakton lodhje, e cila çon në stres dhe pagjumësi, dhe kjo ndikon në nivelet e hormoneve, veçanërisht kortizolit.

“Niveli i tij i lartë mund të çojë në uljen e niveleve të hormoneve tiroide, gjë që mund të shkaktojë dhjam në bark”, shpjegon Dr Montoya.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.