MËNYRA ME E LEHTË PËR LARGIMIN E NJOLLAVE

BLERJA E PRODUKTEVE KUNDËR NJOLLAVE DO TË JETË E SHKUAR

E lehtë dhe ekonomike, produkt të cilin në të kaluarën gratë e kanë përgatitur në kushte shtëpiake. Dikur amviset bënin vetë sapunët për të hequr njollat ​​nga rrobat, qilimat dhe mobiljet. Kohët ndryshuan dhe në vend të gjërave natyrale filluan të përdoren kimikate të cilat jo gjithmonë japin rezultatet e dëshiruara. Për ata që duan të bëjnë vetë sapunin për larje apo heqjen e njollave ne ju sjellim një recetë të lehtë, të shpejt dhe shumë efektive. Për këtë nuk ju nevojiten shumë përbërës.

Ato janë:

300 g sapun bimor;

3 litra ujë;

150 gr. sodë bikabornati;

20 pika vaj esencial sipas zgjedhjes suaj;

Grini sapunin bimor në një rende më të madhe dhe ngrohni ujin në një tenxhere të madhe. Kur uji të vlojë, shtoni gjithë sapunin dhe përzieni gjatë gjithë kohës derisa të shkrihet. Ulni temperaturën dhe hiqeni tiganin nga zjarri, më pas shtoni ngadalë sodën e bukës. E kthejmë tenxheren në zjarr dhe e përziejmë gjatë gjithë kohës derisa të shkrihet soda, në mënyrë që të mos lërë shenja të bardha në rroba. Përzierja do të fillojë të trashet shumë shpejt.

Ndaleni temperaturën dhe lëreni tenxheren mbi të, më pas shtoni vajin esencial dhe përzieni mirë. Kur masa të jetë ftohur, hidheni në një kallëp dhe lëreni të ftohet plotësisht. Pas disa orësh, sapuni është gati për përdorim. Fërkojeni sapunin direkt në njollë dhe lëreni për 15 minuta, më pas shpëlajeni me një sfungjer të pastër dhe ujë./Ajo.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.