SA UJË DUHET TË PINI GJATË VERËS QË TË MOS DEHIDRONI?

SA UJË DUHET TË PINI GJATË VERËS QË TË MOS DEHIDRONI?

Temperaturat e larta ju bëjnë që djersiteni më shumë, me çka humbisni sasi të mëdha të ujit në trup. Dehidratimi mund të jetë i lehtë, i moderuar ose i rëndë, bazuar në atë se sa sasi e lëngjeve të trupit tuaj humbet ose nuk zëvendësohet. Rastet e rënda mund t’ju çojnë edhe në spital dhe ndonjëherë mund të dëmtohen edhe veshkat ose mund të keni probleme me sistemin nervor. Të moshuarit janë gjithashtu në rrezik më të lartë për dehidratim sepse mund të harrojnë të pinë ujë ose të mos e kuptojnë se kanë etje. Mbrojtja më e mirë kundër dehidratimit është parandalimi.

MOS PRISNI TË KENI ETJE PËR TË PIRË UJË

Etja është shenja e parë që tregon se trupi po fillon të dehidratohet. Pini ujë në mënyrë të qëndrueshme gjatë gjithë ditës dhe konsumoni më shumë lëngje se zakonisht kur moti është i nxehtë, veçanërisht nëse jeni aktiv.

SHTONI UJIT FRUTA TË FRESKËTA

Nëse uji i thjeshtë nuk ju pëlqen mund të shtoni aromë me fruta të freskëta. Ju gjithashtu mund të konsumoni lëngje të freskëta frutash dhe sigurohuni që të kufizoni kafeinën dhe alkoolin.

KONSUMONI MË TEPËR FRUTA DHE PERIME TË PASURA ME UJË

Disa fruta dhe perime përmbajnë shumë ujë krahas lëndëve ushqyese të shëndetshme. Shalqiri, luleshtrydhet, pjeshkat dhe ananasi janë fruta me përmbajtje të lartë uji. Perimet e pasura me ujë përfshijnë kastravecët, zarzavatet me gjethe jeshile, rrepkat, selinoja, kungull i njomë dhe domatet.

QËNDRONI BRENDA KUR BËHET SHUMË NXEHTË

Në ditët shumë të nxehta, qëndroni brenda në një ambient me ajër të kondicionuar. Nëse nuk keni ajër të kondicionuar në shtëpi, provoni të shkoni në një qendër tregtare, kinema ose bibliotekë publike. Shmangni ekspozimin në diell, veçanërisht nga ora 10 e mëngjesit deri në 14:00 kur rrezet janë më të forta. Planifikoni aktivitete në natyrë në mëngjes herët ose në mbrëmje.

VISHUNI LEHTË

Vishni veshje të lehta dhe të lirshme që lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë. Ngjyrat e errëta thithin nxehtësinë, prandaj zgjidhni me nuanca më të çelura. Mbani një kapelë me strehë të gjerë dhe përdorni krem mbrojtës nga dielli.

KUPTONI SHENJAT E DEHIDRIMIT

Nëse dikush në familjen tuaj është i sëmurë, kushtojini vëmendje sa ujë konsumon. Kushdo që ka ethe, të vjella ose diarre duhet të pijë shumë lëngje. Mos prisni që të shfaqen shenjat e dehidratimit.

SIMPTOMAT E DEHIDRIMIT

-Urinë më e errët se zakonisht;

-Nuk urinoni pavarësisht se pini vazhdimisht ujë;

-Ngërçet e muskujve;

-Lodhja;

-Ethe ose të dridhura;

-Dëshira për ëmbëlsira;

-Gojë/lëkurë e thatë;

-Rrahje të shpejta të zemrës;

-Nervozizëm;

-Konfuzion;

-Përgjumje;

SASIA E UJIT QË DUHET TA PINI NË DITË

Sipas ekspertëve tetë gota në ditë është sasia e rekomanduar për të rriturit. Por nëse jeni duke ushtruar dhe moti është veçanërisht i nxehtë, mund t’ju nevojitet të konsumoni edhe më tepër ujë. Dhe nëse keni simptoma të dehidratimit si për shembull dhimbja e kokës, marrja e elektroliteve është thelbësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.