SI TA NGADALËSONI PROCESIN E PLAKJES?

SI TA NGADALËSONI PROCESIN E PLAKJES?

Plakja është një faktor i pashmangshëm në jetë dhe derisa nuk ka mënyra të sigurta për të parandaluar plakjen ka disa gjëra që mund t’i bëni pa qenë as të vetëdijshëm dhe pa e përshpejtuar procesin e plakjes. Më poshtë janë pesë zakonet e të ngrënit që ekspertët thonë se janë arsyeja e plakjes më të shpejtë, shkruan Eatthis.

PROTEINAT

“Mos marrja e mjaftueshme e proteinave mund të plaket një person më shpejt”, shpjegon mjekja Anya Rosen, duke shtuar se proteinat dietike ndihmojnë në ruajtjen e një mase të dobët trupore. Humbja e fuqisë së muskujve që ndodh ndërsa plakemi e njohur edhe si sarkopenia, ‘kontribuon në lëndime dhe sëmundje kronike’.

ËMBËLSIRA

Ngrënia e ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave është e shijshme për shumë njerëz, por marrja e tepërt e sheqerit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë. “Një dietë e pasur me sheqer mund t’ju plaket më shpejt,” shpjegon dietologia e regjistruar Kathryn Piper. Ajo shton se ky zakon i të ngrënit mund të “shkaktojë nivele të larta të glukozës në gjak” të cilat mund të rezultojë shtimin e rrudhave në lëkurë.

FIBRAT

Fibrat janë të rëndësishme për shëndetin e zorrëve dhe ofrojnë një ndjenjë të ngopjes dhe sipas Jeanette Kimszal, nëse nuk konsumoni mjaftueshëm fibra kjo ‘mund të ndikojë në plakje’. Ajo thotë se duke konsumuar mjaft fibra keni një rrezik më të ulët të sëmundjeve dhe ngrënia e tyre shoqërohet gjithashtu me përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe vetë tretjes. “Këta janë të gjithë faktorë që lidhen me jetëgjatësinë.”

MISHI I PËRPUNUAR

Ngrënia e proshutës, salsiçeve ose ndonjë formë tjetër e mishit të përpunuar mund të jetë e shijshme por ngrënia e tyre shpesh nuk do t’i bëjë asnjë favor trupit tuaj kur bëhet fjalë për plakjen. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka klasifikuar mishin e përpunuar si kancerogjen numër një që do të thotë se konsumimi i atij ushqimi shoqërohet me një rrezik të shtuar të kancerit. Dhe duke qenë se shumë nga këto ushqime janë plot me natrium, ngrënia e tepërt e tyre mund të lidhet me plakjen e qelizave.

PERIMET

Patatet e ëmbla, karotat dhe kungulli përmbajnë beta karoten, një karotenoid që ofron disa përfitime unike shëndetësore. Karotenoidet si beta karotina, grumbullohen në shtresën tonë më të jashtme të lëkurës dhe veprojnë si një pengesë mbrojtëse ndaj rrezatimit ultravjollcë. Konsumimi i ushqimeve me beta karoten ndihmon në përmirësimin e pamjes së lëkurës dhe zvogëlimin e shenjave të plakjes, pasi ndikon në elasticitetin dhe hidratimin e lëkurës dhe në fund redukton zhvillimin e rrudhave dhe njollave të moshës. Të dhënat tregojnë gjithashtu se përfshirja e një sasie adekuate të beta karotenit në dietën tuaj mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dëmtimi UV.

Leave a Reply

Your email address will not be published.