SI TË BËNI DETOKSIFIKIM TË LËKURËS DHE TRUPIT?

 

SI TË BËNI DETOKSIFIKIM TË LËKURËS DHE TRUPIT?

Kaloi më tani koha e festave të njëpasnjëshme, ditët kur qëndronim të ulur në divan, pijet e ndryshme dhe në përgjithësi ahengjet dhe darkat e vazhdueshme. Shumë nga ne në këtë periudhë fitojmë peshë dhe ndjejmë nevojën të kthehemi në normalitet. Këtu përfshijmë jo vetëm peshën por edhe akumulimin e toksinave për shkak të ushqimit dhe fjetjes jo të rregullt, për shkak të substancave të tepërta që nuk janë të shëndetshme, të tilla si alkooli ose sheqernat e rafinuara. Kjo është arsyeja pse është koha të detoksifikoni lëkurën dhe trupin tuaj me këto truke të thjeshta bukurie.

Trendi i detoksit padyshim ka bërë që shumë njerëz të ri mendojnë mënyrën e të ngrënit dhe të zgjedhin gjëra më të shëndetshme. Ne nuk po themi që duhet të agjëroni ose të bëni vetëm tronditje për tre ditë pasi kjo është disi më e vështirë por këto smoothie të bëra me fruta dhe perime mund të jenë një aleat i shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për kthimin në peshën tonë dhe vazhdimin e mbajtjes së një diete plotësisht të shëndetshme. Në këtë kuptim, ne mund të zëvendësojmë një nga vaktet e ditës me një nga këto shtrydhje të përgatitura me fruta, shurdhë, presh dhe produkte të tjera. Mund të gjeni receta me pak kalori dhe të zgjidhni ushqimet që ju pëlqejnë më shumë. Kur bëhet fjalë për të qenë të shëndetshëm nuk duhet të harrojmë se nuk duhet të jetë diçka që na kushton por që mund t’i përshtatim dietat sipas dëshirës tonë.

Çaji

Nëse ju pëlqejnë çajrat bimorë jeni me fat se çaji jeshil është mbreti kur bëhet fjalë për detoksifikimin e trupit. Gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë, eliminon lëngjet dhe është një antioksidant i shkëlqyeshëm, ideal për të luftuar radikalet e lira. Kur bëhet fjalë për eliminimin e lëngjeve mund të përdorni bisht kali ose ananas. Këto janë disa nga infuzionet, ndërsa ka pafund nga ato me veti të shkëlqyera që nuk kanë kalori prandaj janë vërtet të dobishme.

Dy litra lëngje

Ne gjithmonë themi se duhet pini dy litra ujë në ditë por bëhet fjalë për së paku dy litra lëngje që duhet konsumuar të cilat mund të jenë në formën e frutave, smoothies, infuzioneve ose lëngjeve natyrore. Në të vërtetë nuk duhet të shtoni shumë kalori por zgjidhni çajra ose ndonjë lëng natyral për një nga vaktet e ditës. Abuzimi me lëngje dhe smoothie mund të na bëjë të shtojmë peshë pothuajse pa e kuptuar.

Ushqimet e shëndetshme

Kur flasim për dieta mendojmë në uri, por realisht në vaktet tona duhet të shtohen vetëm ushqimet e shëndetshme dhe të eliminohen ato me kalori dhe sheqerna. Në këtë drejtim ushqimit ju duhet ti shtoni bishtajore, fruta dhe perime si dhe proteina të lehta. Një dietë e thjeshtë dhe e ekuilibruar është ideale.

Produkte që duhet shmangur

Ushqime të gatuara paraprakisht ato që kanë shumë kripë, ato që kanë sheqer të përpunuar, ushqime me yndyrë të tepërt, kalori dhe sheqer duhet të kufizohen. Gjithashtu, është më mirë të lini mënjanë pijet alkoolike dhe zakone si pirja e duhanit.

Shkoni në saunë

Nëse duam që lëkura jonë të eliminojë toksinat në mënyrë që duken me te ndritshme dhe e butë nuk ka asgjë më të mirë se sauna. Djersitja ndihmon në largimin e toksinave nga lëkura dhe i jep shkëlqim.

Me këtë dhe detoksifikimin e brendshëm pas pushimeve do të kemi lëkurë të shkëlqyeshme për disa javë.

Me fat! /Ajo.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.