5 KURA SHTËPIAKE PËR TË SHPËTUAR FLOKËT TUAJA NGA RREZET E DËMSHME UV

5 KURA SHTËPIAKE PËR TË SHPËTUAR FLOKËT TUAJA NGA RREZET E DËMSHME UV

Flokët tuaj ashtu si lëkura juaj kërkojnë mbrojtje nga rrezet ultravjollce të diellit. Ekspozimi i tepërt në diell bën që lëkura jonë të nxihet, të humbasë elasticitetin, të plaket para kohe dhe mund të rezultojë në djegie nga dielli. Ndërkohë që nuk dëmtohet vetëm lëkura juaj edhe flokët tuaja mund të bëhen të thata, pa shkëlqim, të çngjyruara, të brishta dhe të prirura ndaj majave të çara. Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i trajtoni flokët si lëkurën tuaj dhe t’i mbroni nga dëmtimet e mundshme. Sjellim disa kura shtëpiake për të mbrojtur flokët nga dielli.

Këtu janë recetat e thjeshta të kremrave të diellit dhe maskave të flokëve të bëra në shtëpi

  1. Krem dielli për flokët me vaj esencial të farave të rrushit

Do t’ju duhen 10-20 pika vaj esencial të farave të rrushit dhe 200 ml ujë trëndafili. Përzieni vajin esencial të farave të rrushit me ujë trëndafili në një tas. Transferojeni në një shishe sprej dhe ruajeni në frigorifer. Spërkateni këtë përzierje në flokët përpara të dilni ose të lani flokët. Mbajeni për të paktën 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me shampo të butë për të reduktuar efektin e diellit.

  1. Vaj kokosi dhe lëng gëlqereje

Përzieni 1 lugë gjelle vaj kokosi me ½ filxhan ujë dhe pak lëng gëlqereje. Përziejini mirë dhe ruani në një shishe sprej. Vendoseni në frigorifer. Që vaji i kokosit të përzihet mirë mund ta vendosni në mikrovalë për disa sekonda. Spërkateni këtë përzierje në flokët tuaj përpara se të dilni.

  1. Maskë flokësh me aloe vera dhe avokado

Në një tas shtoni 30 ml vaj kokosi, 15 ml avokado, 10 gram xhel aloe vera dhe 40 ml ujë. Sigurohuni që të bashkoni plotësisht të gjithë përbërësit dhe të hiqni çdo kokërr. Pasi përbërësit të jenë tretur plotësisht, mund të shtoni disa pika ujë trëndafili të ftohtë. Përziejeni mirë. Pasi të gjithë përbërësit të jenë kombinuar plotësisht dhe të treten, transferojeni përzierjen në një shishe sprej dhe vendoseni në frigorifer. Më pas është gati për përdorim. Spërkatni flokët tuaj sa herë që i ndjeni të thata dhe të ashpra. Krihni flokët dhe lërini të qëndrojnë për 15 minuta. Pas kësaj, përdorni shampon dhe kondicionerin tuaj të zakonshëm për të larë flokët. Përsëriteni procesin çdo dy javë dhe çdo tre javë për flokët e thatë dhe të dëmtuar.

  1. Maskë me pjepër dhe vaj ulliri

Përzieni 50 gram pjepër me 20 gram vaj ulliri ekstra të virgjër. Përdoreni këtë përzierje si balsam pas larjes me shampo. Lëreni të veprojë për rreth 10 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë.

  1. Maskë flokësh me gjalpë shea dhe avokado

Përzieni gjysmë filxhani gjalpë shea me gjysmë avokado për të përgatitur një maskë për flokët tuaj. Thjesht ngrohini ato për disa sekonda, lërini të ftohen dhe aplikojeni në flokët tuaj (rreth një lugë çaji duhet të jetë e mjaftueshme). Lëreni të veprojë në flokë para se të hyni në pishinë ose plazh gjatë ditës.

Këtu janë disa këshilla të thjeshta për kujdesin e flokëve gjatë verës:

  1. Vendosni një kapele kur jeni jashtë. Është mbrojtja më natyrale për flokët dhe lëkurën e kokës.
  2. Investoni në një kondicioner të mirë. Kondicioneri i rregullt rikthen lagështinë në flokët tuaj dhe gjithashtu ofron mbrojtje kur dilni për të notuar në pishinë ose në plazh.
  3. Përdorni vaj kokosi përpara se të futeni në ujë.
  4. Shmangni përdorimin e nxehtësisë shtesë në formën e ndreqësve dhe tharëseve. Flokët tashmë janë të ekspozuar ndaj rrezeve UV dhe nxehtësia e tharëses vetëm do të thithë më shumë lagështi prej tyre. Nëse duhet të përdorni pajisje stilimi, atëherë sigurohuni që t’i përdorni në një mjedis të ftohtë ose minimal të nxehtësisë dhe aplikoni një serum për të mbrojtur flokët tuaj përpara përdorimit.
  5. Zgjidhni produkte që mbrojnë ngjyrën e flokëve tuaj. Kjo do të ndihmojë në mbrojtjen e flokëve tuaj dhe hidratimin efektiv të tyre.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.