ME ARDHJEN E VERËS DËSHIRONI KËMBË TË BUKURA-PROVONI PEDIKIR ME TRE PËRBËRËS NË SHTËPI

ME ARDHJEN E VERËS DËSHIRONI KËMBË TË BUKURA-PROVONI PEDIKIR ME TRE PËRBËRËS NË SHTËPI

Eksfolimi i këmbëve është thelbësor për arsye të shumta. Ai rrit qarkullimin e gjakut dhe si rrjedhojë lehtëson dhimbjen që keni pas një dite të gjatë dhe të vështirë. Ndihmon në relaksimin e këmbëve dhe gjithashtu parandalon që lëkura juaj të bëhet e fortë. Gjithashtu ndihmon në zbardhjen e njollave më të errëta pranë thonjve tuaj. Përveç kësaj me vapën e verës këmbët tuaja tashmë po mbështjellen nga dehidratimi dhe thatësia me të cilën do të përballen. Ne ju sjellim një recetë të thjeshtë që kërkon vetëm 3 përbërës, lehtësisht të disponueshme në shtëpi: Papaja, sheqer dhe vaj kokosi.

Këtu janë përfitimet e këtyre përbërësve për pedikyr në shtëpi:

  1. Papaja

Papaja përmban vitaminë A dhe enzimë Papainë, e cila ndihmon në ushqimin e lëkurës duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe proteinat joaktive, duke rinovuar dhe hidratuar lëkurën. Pra, nëse jeni dikush që tashmë keni thembra të çara, atëherë përdorimi i papajas si pastrim për këmbët do të bëjë mrekulli.

  1. Vaj kokosi

Vaji i kokosit njihet historikisht si ilaçi i preferuar i të gjitha kohërave. Duke shtuar disa pika në përzierjen tuaj do të përmirësojë përfitimet e pastrimit të këmbëve. Përveç vetive të shkëlqyera ushqyese, vaji i kokosit është një vaj i shkëlqyer kundër mykut dhe baktereve. Përfshirja e këtij vaji do të ndihmojë në pastrimin e plotë të thonjve dhe këmbëve tuaja.

  1. Sheqeri

Sheqeri mund të zëvendësohet edhe me sheqer kafe. Kristalet e sheqerit largojnë butësisht lëkurën e vdekur dhe papastërtinë kokëfortë që është fiksuar midis thonjve dhe gishtërinjve tuaj. Më e rëndësishmja, ajo hap poret në këmbët tuaja.

Ja çfarë ju duhet për të bërë një pedikyr në shtëpi:

  • 1/2 filxhan papaja
  • 8 lugë sheqer
  • 3 luge vaj kokosi

Procesi: Përzieni mirë papajën dhe sheqerin dhe më pas shtoni 3 lugë vaj kokosi. Vendoseni këtë pastrim në një enë hermetike. Ndërsa bëni këtë pedikyr në shtëpi sigurohuni që uji të mos hyjë brenda kutisë.  Afati i ruajtjes: 5-7 ditë në frigorifer. /Ajo.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.