PIPERI I ZI KRAHAS SHIJES QË JEP NDIKON NË PËRMIRËSIMIN E SHËNDETIT

PIPERI I ZI KRAHAS SHIJES QË JEP NDIKON NË PËRMIRËSIMIN E SHËNDETIT

Piperi i zi është një erz e pashmangshme në pothuajse çdo vakt. A e dinit se piperi i zi, është gjithashtu shumë i mirë për shëndetin tuaj?

Vetëm dy lugë të mesme piper i zi përmbajnë 9% vitaminë K dhe 7% hekur. Piperi i zi përmirëson tretjen, zvogëlon prodhimin e gazrave në zorrë dhe mundësinë e fryrjes pas një vakti. Gjithashtu, ju ndihmon të shpëtoni prej toksinave nga trupi duke nxitur djersitjen dhe urinimin. Lëkura e piperit kokërr nxit ndarjen e qelizave yndyrore e cila çon në humbje efektive të peshës. Kjo erz është e dobishme dhe për shumë gjëra tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published.