USHQIMET E  PASURA ME PROBIOTIKË ZVOGËLOJNË RREZIKUN E INFEKSIONEVE

USHQIMET E  PASURA ME PROBIOTIKË ZVOGËLOJNË RREZIKUN E INFEKSIONEVE

Me siguri keni dëgjuar se probiotikët janë ilaçe natyrale plot me baktere të mira që kanë një efekt të dobishëm në florën tonë të zorrëve dhe sipas mendimit të shkencëtarëve, stimulojnë rritjen e baktereve të mira në zorrë.

Megjithatë, mund të ketë një çekuilibër të baktereve të mira në kushte të caktuara shëndetësore si mbipesha, sindroma metabolike, diabeti i tipit 2, pastaj zakonet jo të shëndetshme të të ngrënit, faktorët mjedisorë gjithashtu mund të ndikojnë dhe përdorimi i antibiotikëve.

Kjo është arsyeja pse ushqimi më i mirë për ne është plot me baktere të mira, dhe ai është kryesisht ushqim i fermentuar në mënyrë natyrale.

Kosi

Kosi është një nga probiotikët më të famshëm, i cili përmban bakterin e mirë Lactobacillus orbifidobacteria. Përveç kësaj, jogurti është një zgjidhje e shkëlqyer për problemet me ngërçet, gazrat dhe problemet e tjera të stomakut.

Lakër turshi

Rrit imunitetin, përmirëson tretjen dhe redukton stresin. Perimet me pak kalori dhe super ushqyese janë një kombinim unik i vitaminave A, B, C, E dhe K, minerale mangan, selen, kalcium, kalium, magnez dhe acide yndyrore omega-3. Konsumimi i rregullt i ushqimeve të pasura me probiotikë si lakra turshi mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të infeksioneve si ftohja dhe infeksionet e traktit urinar.

Djathërat

Probiotikët natyralë mund të gjenden në djathëra si mocarela, çedar dhe gouda. Nuk ka rëndësi nëse bëhet fjalë për djathë të ri të prodhuar nga qumështi i dhisë, deles apo lopës, por produktet e dhisë dhe deleve preferohen gjithmonë për shkak të më pak kazeinës dhe laktozës në qumështin e lopës.

Kefir

Ndërsa interesi për probiotikët është rritur vitet e fundit, po ashtu është rritur edhe kefiri – një pije qumështi e fermentuar e pasur me baktere që mbështesin tretjen, funksionin imunitar dhe thithjen e lëndëve ushqyese, ndërsa kontrollojnë patogjenët e dëmshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.