NËSE JU BIEN FLOKËT PËRDORNI MASKË ME VAJ KOKOSI DHE VEZË

NËSE JU BIEN FLOKËT PËRDORNI MASKË ME VAJ KOKOSI DHE VEZË

Nëse flokët tuaj janë duke vuajtur nga rënia dhe dëmtimi i fortë i flokëve siguroni ushqimin e duhur. Por mos harroni se të gjithë kemi një nga kurat më të mira në shtëpi për rënien e flokëve.

I gjeni shpesh flokët në vende të çuditshme, në jastëk, shpatulla ose krehër? Të gjithë heqin nga 50 deri në 100 fije flokësh çdo ditë por nëse gjërat përkeqësohen, patjetër që duhet të merrni masa. Kur diskutojmë shkaqet kryesore të rënies së flokëve duhet të merren parasysh disa gjëra duke përfshirë trashëgiminë, sëmundjen, medikamentet specifike, produktet e dëmshme ose ndryshimet hormonale. Por në epokën e post Covid-19 problemi i rënies së flokëve është përhapur shumë.

Ja se si vezët dhe vaji i kokosit mund të ndikojnë në flokët tuaja

Askush nuk mund të mohojë avantazhet e vajit të kokosit për flokët dhe lëkurën e kokës. Ai jo vetëm që ushqen flokët tuaj por gjithashtu i mbron nga dëmtimet mjedisore, kimikatet dhe produktet për stilimin e flokëve.

Nga ana tjetër, vezët janë një nga burimet më të pasura të biotinës dhe proteinave të cilat nevojiten si blloqe ndërtuese të flokëve. Ato ushqejnë flokët, i kondicionojnë dhe nxisin zhvillimin e flokëve.

Kur të dy përbërësit kombinohen për të përgatitur një maskë flokësh ato shtojnë forcë dhe shkëlqim në fijet e flokëve dhe parandalojnë rënien e flokëve.

Ja çfarë ju nevojitet për të bërë maskën e flokëve me vezë dhe vaj kokosi:

2 lugë gjelle vaj kokosi të shkrirë 1 vezë të tundur 1 lugë gjelle mjaltë (opsionale)

Ja si ta bëni dhe përdorni këtë maskë flokësh për të reduktuar rënien e flokëve:

Hapi 1: Në një tas të pastër, shtoni vezën dhe vajin e kokosit.

Hapi 2: Përziejini mirë këta përbërës për të bërë një pastë të butë. Maska juaj e flokëve është gati!

Hapi 3: Lagni pak flokët dhe më pas aplikojeni këtë maskë flokësh në lëkurën e kokës dhe fijet tuaja.

Hapi 4: Mbuloni flokët me një kapelë dushi dhe lërini të qëndrojnë për 15-20 minuta.

Hapi 5: Shpëlani flokët me ujë të ftohtë. Ndiqni atë me shampo dhe rregulloni si zakonisht.

Nëse dëshironi të anashkaloni kondicionerin, atëherë shtoni patjetër 1 lugë çaji mjaltë në maskën tuaj të flokëve me vezë dhe vaj kokosi.

Përdorimi i kësaj maske dy herë në javë do të ndihmojë në reduktimin e rënies së flokëve, dëmtimin dhe majat e çara. Në fakt, do të vini re një rritje të konsiderueshme të flokëve!

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.