DISA MËNYRA QË TË NDIHENI MË PAK TË LODHUR GJATË DITËS

DISA MËNYRA QË TË NDIHENI MË PAK TË LODHUR GJATË DITËS

Shumë kushte të zakonshme mjekësore si anemia, artriti reumatoid dhe diabeti mund të shkaktojnë lodhje. Flisni me një mjek nëse lodhja juaj po ndikon në jetën tuaj të përditshme, në shëndetin tuaj mendor ose nëse shoqërohet me simptoma të tjera si humbja e papritur e peshës, shtimi në peshë ose humbja e oreksit.

Mund të jetë e vështirë të përcaktohet se pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës, por nëse mjeku juaj ka përjashtuar ndonjë gjendje serioze, ka shumë mënyra për të rritur nivelet tuaja të energjisë dhe për t’ju ndihmuar të ndiheni më të përqendruar.

Shkoni në shtrat më herët

Një e treta e të rriturve amerikanë flenë më pak se 7 ose më shumë orë të rekomanduara në natë. Koha kur shkoni në shtrat është gjithashtu e rëndësishme. Një studim i kohëve të fundit zbuloi se njerëzit që shkojnë në shtrat më herët kanë kontroll më të mirë të sheqerit në gjak të nesërmen në mëngjes, duke i bërë ata të ndihen më vigjilentë të nesërmen.

Hani një mëngjes të ekuilibruar

Shumica prej nesh kur zgjohemi vrapojmë për të kapur detyrimet e ditës, kështu që ngrënia e një mëngjesi të ekuilibruar mund të jetë e vështirë. Nëse për shembull vakti juaj i zakonshëm i mëngjesit është një pije me sheqer, kjo mund të jetë arsyeja pse keni pak energji.

Nga ana tjetër, ngrënia e një mëngjesi me përmbajtje të lartë yndyrash, proteinash dhe karbohidratesh komplekse ju siguron energji dhe ju mban të ngopur për disa orë gjatë ditës.

Kujdesuni për shëndetin e zorrëve

Gjithnjë e më shumë prova tregojnë se shëndeti i zorrëve mund të ndikojë në gjumin tuaj. Disa kërkime tregojnë se diversiteti i mikrobiomës suaj të zorrëve, triliona baktere dhe mikroorganizma të tjerë që jetojnë në zorrën tuaj, është i lidhur me gjumë më të mirë dhe se disa lloje bakteresh lidhen me gjumë të dobët.

Kjo mund të shpjegojë pse lodhja është shpesh një shenjë e zakonshme e një zorrësh jo të shëndetshme. Në fakt, bakteret e zorrëve tuaja janë të përfshira në prodhimin e shumë hormoneve që rregullojnë gjumin, si melatonin, serotonin, dopaminën. Pra, nëse doni të ndihmoni në përmirësimin e shëndetit të zorrëve, mund të konsumoni ushqime të pasura me probiotikë dhe prebiotikë.

Probiotikët janë baktere të gjalla dhe gjenden në shumë ushqime dhe pije të fermentuara, si: kos, kefir, lakër turshi etj.

Prebiotikët gjenden në bimët me fibra të larta, duke përfshirë bishtajore të tilla si qiqrat dhe thjerrëzat, qepët, hudhrat, kërpudhat, shpargu dhe drithërat si tërshëra, elbi dhe thekra.

Ushtroni më shumë

Ushtrimi është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të rritur natyrshëm energjinë tuaj. Hulumtimet tregojnë se aktiviteti fizik përmirëson cilësinë e gjumit dhe lehtëson stresin, i cili lidhet me gjumin e dobët.

Mos u shqetësoni, nuk keni nevojë të kaloni orë të tëra në palestër çdo ditë. Ushtrimet me intensitet më të ulët mund të përfitojnë gjithashtu ndjeshëm nivelet tuaja të energjisë. Një shëtitje e shpejtë 10-minutëshe në mëngjes, në pushimin e drekës ose pas punës mund të bëjë një ndryshim të vërtetë.

Menaxhoni stresin tuaj

Stresi mund t’ju pengojë të flini mirë dhe të pengojë produktivitetin tuaj gjatë ditës. Nëse jeni të stresuar, keni më shumë gjasa të përjetoni probleme të tjera të gjumit, të tilla si zgjimi disa herë gjatë natës.

Megjithatë, menaxhimi i stresit është më i lehtë të thuhet sesa të bëhet, por është jetik për të përmirësuar gjumin dhe për t’u ndjerë më pak i lodhur gjatë ditës.

Pi më shumë ujë

Dehidratimi mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur, të lodhur dhe nervoz. Pirja e më shumë ujit, nga ana tjetër, është lidhur me uljen e lodhjes. Pra, rritja e marrjes së ujit gjatë gjithë ditës mund t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të lodhur.

Por mbani në mend se këto udhëzime që këshillojnë të pini 8 gota ujë çdo ditë nuk janë normë, sepse të gjithë janë të ndryshëm. Dëgjoni trupin tuaj dhe përpiquni të pini ujë vazhdimisht gjatë gjithë ditës ose sa herë që ndiheni të etur.

Lënë duhanin

Nuk është çudi që pirja e duhanit është e keqe për shëndetin tuaj. Përveç kushteve kryesore shëndetësore që lidhen me pirjen e duhanit, si kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Gjithashtu mund të prishë gjumin tuaj dhe t’ju bëjë të ndiheni më të lodhur gjatë ditës.

Sipas një rishikimi të studimeve mbi duhanin dhe gjumin, duhanpirësit kanë cilësi më të dobët të gjumit dhe më shumë vështirësi për të rënë ose për të qëndruar në gjumë. Pirja e duhanit rrit gjithashtu gjasat dhe ashpërsinë e apneas së gjumit, një gjendje serioze ku frymëmarrja juaj ndalon dhe fillon gjatë natës.

Gjithashtu, duhanpirësit kanë më shumë gjasa të kenë probleme me ngritjen në mëngjes dhe të përjetojnë përgjumje gjatë ditës.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.