DISA ARSYE PSE JU BIEN FLOKËT

DISA ARSYE PSE JU BIEN FLOKËT

Mesatarisht, çdo personi i bien 60 deri në 100 qime në ditë, thotë ekspertja për flokët dhe lëkurën e kokës Anabel Kingsley, por nëse ndiheni sikur po bini më shumë flokë kohët e fundit, këto mund të jenë shkaqet.

Modeli i flokëve po ju prish flokët

Keni një marrëdhënie të veçantë me rregulluesin e flokëve? Apo jeni të përkushtuar ndaj flokëve biondë platin gjatë gjithë vitit? Produktet e forta dhe produktet e stilimit ndonjëherë mund të jenë shumë për flokët tuaj, veçanërisht nëse jeni duke ‘shtruar’ trajtime të ndryshme njëra mbi tjetrën në flokë tashmë të dëmtuar. Kjo shkakton thyerjen e flokëve dhe mund të vërehet nga qimet e thyera rreth rrënjëve të flokëve.

Ju mund ta ndihmoni veten duke i lyer flokët në një nuancë që është më e ngjashme me strukturën dhe ngjyrën tuaj natyrale të flokëve. Gjithashtu, përdorni një shampon më të butë pa sulfate që pastron flokët pa i tharë shumë flokët dhe shmangni hekurat për kaçurrela, si dhe modele flokësh që shtrëngojnë shumë flokët tuaj (si bisht ose topuz) për t’i dhënë flokëve tuaj një shans. për të rehabilituar.

Keni probleme me tiroiden

Si hipotiroidizmi (tiroidja joaktive) dhe hipertiroidizmi (tiroidja tepër aktive) mund të shkaktojnë rënie të papritur të flokëve që mund ta vëreni edhe në zona të tjera ‘me qime’ si vetullat. Kjo ndodh për shkak të ndërprerjes së hormonit që është përgjegjës për rritjen e flokëve. Që do të thotë se flokët bien si zakonisht, por nuk rriten më.

Pasi të zgjidhet problemi i tiroides, ky problem duhet të largohet. Në mënyrë që ajo të rritet sa më shpejt që të jetë e mundur, ju mund të ndihmoni veten me dietën tuaj duke ngrënë mjaft ushqime të mbushura me proteina si mish pule, tofu, kos grek dhe arra.

Një gjëndër tiroide tepër aktive (hipertiroidizëm) krijon një tepricë të hormoneve tiroide, gjë që rrit ndjeshëm metabolizmin dhe rrahjet e zemrës. Dhe nëse hormonet tiroide nuk kontrollohen, shumë ushtrime, veçanërisht me intensitet të lartë, mund të shkaktojnë dështim të zemrës.

Jeni nën stres të madh

A është puna vendi i fundit që dëshironi të jeni tani? Keni kaluar kohët e fundit një ndarje të vështirë? A keni qenë i sëmurë dhe trupi juaj është jashtë kontrollit? Të gjitha këto situata stresojnë shumë trupin, gjë që çon në rënien e flokëve për shkak të stresit.

Lajmi i keq është se do të duhen disa muaj para se të ndalojë rënia. Çelësi është se stresi duhet trajtuar në mënyrë që ai të ndalet, thotë Deanne Mraz Robinson, një dermatologe në Spitalin Yale New Haven.

Ju duhet të gjeni mënyrën tuaj për të hyrë në “zen mode”. Nëse nuk mund ta bëni vetë, përmes meditimit, kreativitetit dhe të ngjashme, kërkoni ndihmën e një eksperti.

Ju keni lindur kohët e fundit

Falë të gjitha ndryshimeve hormonale, nënat e reja shpesh kanë probleme me flokët. Ndërsa një person është shtatzënë, niveli i estrogjenit në trup ‘depërton në çati’, gjë që çon në rritjen e flokëve. Por këto nivele fillojnë të bien disa muaj pas lindjes, duke çuar në rënien e flokëve.

Ju keni sindromën e vezores policistike

Ashtu si në disa nga kushtet e përmendura më parë, edhe këtu hormonet janë fajtorë për rënien e flokëve. Për shkak të sindromës së vezores policistike, nivelet e hormoneve të testosteronit rriten. Simptoma të tjera të sindromës janë shtimi në peshë, aknet, menstruacionet e humbura, problemet me konceptimin dhe qimet e tepërta në trup.

Nëse dyshoni se jeni duke vuajtur nga ajo, duhet të shkoni te mjeku për të përshkruar terapi hormonale dhe metoda të tjera të trajtimit. Kjo duhet të rivendosë rritjen e flokëve në normale.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.