NËSE DËSHIRONI DUAR TË BUKURA DUHET TË APLIKONI KËTË METODË!

NËSE DËSHIRONI DUART TUAJA TË DUKEN BUKUR DUHET TË APLIKONI KËTË METODË!

Duart e bukura dhe të mirëmbajtura janë shpesh gjëja e parë që vëmë re kur flasim me dikë dhe do ta pranoni, përshtypja e parë është shumë e rëndësishme. Të rregullosh duart nuk do të thotë se duhet të kesh thonjtë e llakuar, e rëndësishme është që të jenë të rregullt, të pastër dhe me lëkurë të përkujdesur. Kremrat e zakonshëm të duarve shpesh nuk janë të mirë sepse lëkura është vazhdimisht e ekspozuar ndaj kimikateve – detergjente për larjen e enëve, sapunët e lëngshëm, dezinfektuesit, pastaj era, të ftohtit etj.

Si rezultat i kësaj, lëkura e duarve është shpesh e thatë, e plasaritur dhe shfaqen kutikula. Mund të ndodhin edhe për shkak të mungesës së disa vitaminave ose si pasojë e zakoneve të këqija (kafshimi i thonjve).

Ju e dini që duhet të kujdeseni për duart tuaja, por pyetja është se si? Trajtojini ato me trajtim të ngjashëm me sallonin. Bëjeni këtë gjatë natës, para gjumit. Lagni duart paraprakisht në ujë të ngrohtë. Pas disa minutash prisni dhe formësoni thonjtë dhe më pas shtyjini kutikulat drejt rrënjës së thoit me një shkop druri. Mos i prisni me gërshërë, kutikulat kanë rol mbrojtës sepse parandalojnë papastërtitë dhe bakteret të hyjnë në rrënjën e thoit. Në vend të prerjes rekomandohet vetëm kujdes. Ja si të bëni një maskë:

– 1 lugë gjelle vaj kokosi

– 1 lugë gjelle vaj ricini

– 1 lugë gjelle krem ​​duarsh

Ngrohni pak vajrat që të jenë temperatura të këndshme, jo të nxehta, më pas shtoni kremin e duarve dhe përzieni gjithçka mirë. Thithni në këtë përzierje shtupë ose shtupë pambuku, më pas mbështillni çdo gisht, vendosini në duar dhe vendosni garzë ose doreza pambuku dhe lëreni gjatë gjithë natës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.