SI TË PËRGADISNI AKULLORE PREJ SHALQIRI?

SI TË PËRGADISNI AKULLORE PREJ SHALQIRI?

Akullorja me shalqi është freskuese dhe në të njëjtën kohë një zëvendësues i shëndetshëm kur jeni të dëshpëruar për diçka të ëmbël.

Këtë recetë të thjeshtë mund ta shijoni gjatë gjithë verës.

Përbërësit e nevojshëm:

– 700 gr. shalqi (i pastruar)

– 1 limon

– 250 ml. Jogurt grek

– 1 lugë mjaltë

– 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje

– çokollatë e grirë nëse dëshironi

Mënyra e përgatitjes:

  1. Pastroni shalqinin nga farat, e prisni në kubikë më të vegjël dhe e shpërndani në një tavë që do ta mbuloni me letër. I vendosim fetat e shalqirit në frigorifer për të paktën 3 orë. Më pas, hiqni shalqinin dhe vendosni copat në një blender.
  2. Përziejini derisa të përftoni një masë homogjene. Më pas shtoni lëngun e limonit, mjaltin dhe kosin grek, më pas përzieni edhe pak. Në fund, shtoni pak ekstrakt vanilje.
  3. Transferoni masën që rezulton në një enë më të madhe dhe vendoseni sërish në frigorifer për 2-3 orë. Hiqni topat me një lugë akulloreje dhe, sipas dëshirës, ​​grijini sipër pak çokollatë.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.