TRE PIJE QË LEHTËSOJNË TË PËRZIERAT GJATË UDHËTIMEVE TË GJATA  

TRE PIJE QË LEHTËSOJNË TË PËRZIERAT GJATË UDHËTIMEVE TË GJATA  

Gjatë verës të gjithëve na pëlqen të udhëtojmë qoftë në det, në mal apo në ndonjë vend tjetër të bukur në natyrë. Udhëtimi me autobus ose makine në temperatura të larta dhe në rrugë me lakesa i bën shumë njerëz të ndjejnë stomakun e përzier. Në mënyrë që të vjellat mos ju prishin udhëtimin  mund të gjeni ndihmë edhe në metoda natyrale.

Përveç xhenxhefilit të pastër në formë të thatë ose të freskët, një kombinim i mirë është përzierja e xhenxhefilit dhe nenexhikut.

Një rrënjë xhenxhefili i freskët sa gishti i madh është i mjaftueshëm për një filxhan çaj. E grijmë, e vendosim në ujë të ftohtë, e lëmë të vlojë. Kur të vlojë, shtoni një lugë çaji me gjethe të thata nenexhik. Mbulojeni, lëreni të qëndrojë për njëzet minuta, kullojeni dhe pijeni sa të jetë e ngrohtë. Kjo duhet të bëhet 45 minuta deri në gjysmë ore para udhëtimit dhe të pihet ngadalë me gllënjka të vogla.

Grini xhenxhefilin dhe përzieni me limon të saposhtrydhur dhe ujë, shtoni pak mentë të grirë dhe bëni një pije që mund ta pini gjatë udhëtimit.

Xhenxhefili është i mrekullueshëm si një mbrojtje kundër shumë llojeve të viruseve, ftohjes dhe gripit, mbron stomakun, gjë që është veçanërisht e rëndësishme në verë kur infeksionet e stomakut janë të zakonshme.

Përveç xhenxhefilit, hithrat mund të përdoren edhe për parandalimin e të përzierave gjatë vozitjes dhe rekomandohen veçanërisht për fëmijët. Ato janë të mira për gratë shtatzëna dhe për të gjithë ata që udhëtojnë me avion sepse janë edhe anksiolitik, d.m.th. ka një efekt qetësues. Çaji i bërë nga hithrat mund të ftohet dhe të pihet me gllënjka të vogla para dhe gjatë udhëtimit.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.