4 MËNYRAT MË TË MIRA PËR TË HEQUR STRIJAT

4 MËNYRAT MË TË MIRA PËR TË HEQUR STRIJAT

Strijat janë armiq të mëdhenj të gjitha grave. Sado që përpiqemi ta duam trupin tonë dhe ta pranojmë ashtu siç është, duket se për shumicën e grave kjo detyrë është absolutisht e pamundur, ndaj portali Happy Republic u përpoq të gjejë përbërës natyralë që do t’ju ndihmojnë t’i zbehni ato.

Shenjat ndodhen në shtresën e mesme të lëkurës dhe më së shpeshti mund të shihen në stomak, kofshë, shpinë, krahë dhe këmbë. Edhe pse pamja e tyre zakonisht lidhet me shtatzëninë, shkaku i këtij fenomeni mund të jetë edhe rritja e menjëhershme, humbja e papritur e peshës apo shtimi në peshë. Për fat të keq, nuk është e mundur që ato të hiqen plotësisht por është e mundur të zvogëlohen ato.

Lëng patate

Lëngu i patates mund të ndihmojë me strijat për shkak të vitaminave që përmban. Për të bërë lëngun, prisni patatet e mesme në feta të trasha, më pas fërkojini një nga një në lëkurën tuaj të mbuluar me strija. Bëni këtë për disa minuta dhe më pas lëreni të thahet për disa minuta. Kur kjo të ketë mbaruar, lani zonën me ujë të vakët.

Sheqeri

Përzieni një lugë sheqer me pak qumësht bajamesh dhe disa pika lëng limoni. Çdo ditë para dushit, fërkojeni këtë përzierje në zonat me strija dhe shikoni se strijat bëhen më të buta.

Vaj ulliri

Masazhoni vajin e pastër të ullirit të ngrohtë në lëkurën e dëmtuar nga strijat, ai do të përmirësojë qarkullimin dhe do të reduktojë shumë strijat. Lëreni të qëndrojë për gjysmë ore që lëkura të thithë vitaminat A, D dhe E të pranishme në vaj.

Lëng limoni

Për shkak të acidit të tij natyral, lëngu i limonit është mjaft efektiv në zgjidhjen e të gjitha problemeve të lëkurës. Fërkoni butësisht strijat me lëng limoni të freskët në një lëvizje rrethore. Lëreni lëkurën të thithë lëngun e limonit për të paktën 10 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ngrohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.