PËRFITIMET E MUNDSHME TË MOS MBAJTJES SË SYTJENAVE GJATË TËRË KOHËS

PËRFITIMET E MUNDSHME TË MOS MBAJTJES SË SYTJENAVE GJATË TËRË KOHËS

Gratë veshin sytjena për të mbajtur gjoksin në vend,  megjithatë mosmbajtja shpeshtë e sytjenave mund të sjellë përfitime në shëndetin dhe mirëqenien e grave.

Më poshtë janë 5 arsye të mira që nuk duhet të jeni gjithmonë me sytjena.

  1. 1. Rrit rrjedhjen e gjakut

Mbajtja e sytjenave mund të shkaktojë një ndjesi të pakëndshme dhe shtrënguese. Kjo ndjenjë mund të përkeqësohet duke veshur sytjena shumë të ngushta.

Mbajtja e tyre “mund të pengojë rrjedhjen e gjakut në muskujt e shpinës dhe murit të kraharorit, dhe ky reduktim i rrjedhjes së gjakut mund të çojë në dhimbje të muskujve të shpinës”, tha Lucky Sekhon për Well+Good.

Megjithatë, kur hiqni sytjenat kjo ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut nëpër zonën e ngushtuar.

  1. Parandalon refluksin e acidit

Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është një çrregullim i sistemit tretës që shkakton që përmbajtja e stomakut që përmban acid të rrjedhë vazhdimisht përsëri në ezofag (tubi që lidh gojën dhe ezofag).

Por ajo që shumica e grave nuk e dinë është se heqja e sytjenave mund të lehtësojë refluksin e acidit. Një nga shkaqet e refluksit acid është veshja e rrobave të ngushta. Rrobat e ngushta mund të rrisin presionin intra-abdominal në mënyrë që acidi të shtyhet nga stomaku në fundin e poshtëm të ezofagut.

  1. Më shumë gjumë

Kush fle me sytjena? Disa e bëjnë këtë por gjumi me sytjena mund të jetë shumë i pakëndshëm. Mbajtja e tyre gjatë gjumit mund të shqetësojë ciklin tuaj të gjumit, të ndikojë në ritmet tuaja cirkadiane dhe të shkaktojë siklet; duke ulur kështu cilësinë e gjumit.

Prandaj, një mënyrë për t’u siguruar që të shijoni gjumin tuaj është të flini pa sutjena. Vini re se cilësia e dobët e gjumit mund të shkaktojë probleme të shëndetit mendor dhe fizik.

  1. Përmirëson lëkurën

Të mos veshësh gjithmonë sytjena mund t’i sjellë dobi lëkurës tuaj, ajo mund të parandalojë irritimin e lëkurës dhe mekanikën e akneve.

Kur një grua mban një sytjena rregullisht, bllokon papastërtitë, lagështinë dhe djersën në lëkurën e gjirit. Kjo mund të bëjë që poret në lëkurën e gjirit të bllokohen. Djersa shkakton më tej acarim të lëkurës. Kjo mund të çojë në një lloj puçrrash të quajtur mekanika e akneve, lloj aknesh që rezulton nga fërkimi ose presioni në lëkurë.

Gjithashtu, veshja e sytjenave të ngushta mund të shkaktojë inflamacion të folikulave të flokëve. Kërpudhat ose bakteret në sipërfaqen e lëkurës mund të depërtojnë lehtësisht në folikulat e flokëve, duke çuar në një infeksion.

  1. Punon muskujt nën gji

Të mos vishni sytjena mund të jetë një mënyrë për të punuar muskujt dhe ligamentet që mbështesin gjoksin tuaj. Mund të ndihmojë në tonifikimin e gjoksit. Kur vishni shpesh sytjena, muskujt dhe ligamentet mund të bëhen dembelë me kalimin e kohës.

Gratë me gjoks më të madh mund të ndiejnë një tendosje në shpinë kur nuk mbajnë sytjena në fillim, por me kalimin e kohës ato ndërtojnë forcë në muskujt e shpinës dhe gjoksit për mbështetjen e gjoksit.

Ushtrimet e synuara të gjirit mund të ndihmojnë në forcimin e ligamenteve dhe ndërtimin e forcës së muskujve më shpejt. Trupi ka aftësinë për të mbështetur veten; duhet ta lejoni.

Të jesh pa sytjena nuk shkakton rënie të gjoksit

Besimi popullor se mosmbajtja e sytjenave mund të shkaktojë rënien e gjoksit është i rremë. Përkundrazi, kur ndaloni të vishni shpesh sytjena, gjoksi juaj mund të ruajë formën e tij. Ndërsa veshja e sytjenave mund të përmirësojë qëndrimin dhe të parandalojë disa probleme të shtyllës kurrizore, nuk ka asnjë provë konkrete që shkakton gjinjtë e varur.

Nëse gjumi me sytjena është i rehatshëm për ju, nuk ka asgjë të keqe me këtë. Megjithatë, një artikull në John Hopkins Medicine vuri në dukje se “Fjetja me sytjena nuk do ta bëjë gjoksin e një vajze më të mprehtë ose nuk do t’i parandalojë ato të varen”.

Në fakt, një studim zbuloi se veshja e sytjenave rrit rënien e gjoksit tek gratë e moshës 18-35 vjeç. Sipas studimit, mesatarisht, thithkat e grave që nuk mbanin sytjena u ngritën rreth shtatë milimetra në një vit në lidhje me shpatullat.

Gjoksi i një gruaje mund të ulet në varësi të faktorëve të ndryshëm si: plakja, madhësia më e madhe e gjoksit, shtimi i shpejtë i peshës dhe më pas humbja e saj (ose anasjelltas), mungesa e kolagjenit, mungesa e estrogjenit, shtatzënitë e shumëfishta dhe menopauza.

Burimi Semic Health

Leave a Reply

Your email address will not be published.