SODA BIKARBONAT APO SODA E BUKËS LARGON AROMAT E PAKËNDSHME

Soda bikarbonat apo soda e bukës është mënyra më efektive për të hequr qafe aromat e pakëndshme!

Për të përdorur sodën e bukës si deodorant, mund të aplikoni një sasi të vogël nën sqetull. Por kjo metodë mund të bëhet mjaft e çrregullt dhe ndoshta nuk do të funksionojë shumë mirë. Një opsion më i mirë është të bëni një pastë deodorant duke ndjekur këto hapa të thjeshtë.

Sodë buke me ujë të nxehtë për pastë deodorant

Përzieni rreth 1/4 lugë çaji sodë buke me një sasi të vogël uji të vakët në një tas derisa të formohet një pastë. Aplikojeni pastën në sqetull, duke e fërkuar butësisht me majat e gishtave në lëkurë. Para stërvitjes, sigurohuni që pasta të jetë plotësisht e thatë. Ju gjithashtu mund të kombinoni sodën e bukës me përbërës të tjerë pa përdorur ujë.

Produkte shtesë – gjalpë ose vaj kokosi, niseshte misri, vaj livande

  • Përzieni 1 pjesë sodë buke me 6 pjesë niseshte misri, e cila mund të veprojë si një antidjersë dhe t’ju mbajë të thatë.
  • Përzieni 1 pjesë sodë buke me 2 pjesë gjalpë shea ose gjalpë kokosi, të cilat mund të jenë të dobishme për lëkurën e thatë dhe të ndjeshme.
  • Përzieni 1 pjesë sodë buke me 4 pjesë vaj kokosi dhe shtoni një pikë vaj esencial, si vaj livande ose pemë çaji.

Pavarësisht se cilën recetë zgjidhni, është e rëndësishme që të testoheni paraprakisht për t’u siguruar që lëkura juaj nuk është e ndjeshme ndaj ndonjë prej përbërësve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.