USHQIMI NUK MBUSH VETËM STOMAKUN TONË POR NDIKON NË GJENDJEN EMOCIONALE

USHQIMI NUK MBUSH VETËM STOMAKUN TONË POR NDIKON NË GJENDJEN EMOCIONALE

Të gjithë kemi përjetuar të ngrënit gjatë periudhave me stres ose të ngrënit emocional dhe shpesh jemi kënaqur me këtë mënyrë. Nëse keni pasur një javë të gjatë pune atëherë deri në fundjavë gjithçka që dëshironi të bëni është të relaksoheni dhe të bëni pak pushim, të ngopeni mirë me ushqime si akulloret dhe picat. Ushqimi padyshim është një mënyrë për të na bërë të lumtur por ne e kemi bërë atë në rrugën e gabuar.

Ja se si ndikon ushqimi në disponimin tuaj!

Kur jemi duke kaluar një ditë të zymtë dhe duam të përmirësojmë disponimin tonë me ushqim të mirë, ne priremi të kënaqemi me ushqimin e pashëndetshëm! Kjo na jep lumturi të përkohshme. Por më vonë bëhet një arsye që ne të ndihemi dembelë dhe joproduktivë. Ajo që hamë për të ngritur disponimin tonë duhet të jetë e shëndetshme për mirëqenien tonë të përgjithshme.

Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se ngrënia e shumë frutave dhe perimeve lidhet me një përfitim të konsiderueshëm në mirëqenien mendore, lumturinë dhe kënaqësinë e përgjithshme të jetës. Gjatë studimit, individët që konsumuan tetë ose më shumë racione frutash dhe perimesh kishin kënaqësi më të lartë nga jeta.

Meqenëse asnjë ushqim i veçantë dietik nuk mund të jetë i duhuri për të gjithë, është e rëndësishme të kuptoni shkencën që qëndron pas ushqimit. Ai luan një rol jetësor në ushqimin e mendjes dhe shpirtit tuaj duke ju bërë të ndiheni të lumtur. Të gjithë kemi dëshira dhe shumë herë përfundojmë duke ngrënë ushqimin e gabuar vetëm për të ngopur mendjen dhe trupin tonë.

Ka disa kombinime ushqimore dhe lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në ngritjen e humorit tuaj ndërsa të tjerët mund të eliminojnë nivelet tuaja të energjisë, prandaj kini kujdes se çfarë hani kur keni dëshirë për ushqim.

Cilat ushqime mund të përmirësojnë disponimin tuaj?

Dr. Sandeep Vohra, specialist i shëndetit mendor në Indraprastha Apollo Hospitals për HealthShots sugjeron:

  1. Karbohidratet komplekse

Një kombinim i karbohidrateve komplekse me proteina dhe perime të freskëta shumëngjyrëshe mund të ndihmojë në ngritjen e disponimit tuaj. Dr Vohra thotë: “Ushqimet si patatet e ëmbla, quinoa dhe tërshëra çojnë në një rritje të kimikatit të quajtur “serotonin” në tru dhe ju bën të ndiheni të qetë dhe të lumtur”.

  1. Ushqime të pasura me proteina

Nga ana tjetër, ushqimet e pasura me proteina si peshku, viçi, pula, gjeli i detit, gjiza, fasulet, vezët, tofu etj. rezultojnë në nivele të larta të dopaminës dhe norepinefrinës në tru. Këto kimikate luajnë një rol jetik në humor të mirë, motivim dhe përqendrim të shtuar.

  1. Frutat dhe perimet

Vitaminat, mineralet dhe antioksidantët e nevojshëm mund të merren nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe. Këto ndihmojnë në ushqimin e mendjes dhe shpirtit tuaj dhe ju bëjnë të ndiheni të lumtur.

  1. Ushqim deti

“Dieta mesdhetare – e pasur me omega-3, ushqime të parafinuara dhe perime dhe bishtajore të prodhuara në mënyrë natyrale mund të ndihmojë në kurimin e depresionit akut”, thotë Dr Vohra.

Lëndët ushqyese të nevojshme për një humor të shëndetshëm dhe të lumtur

Ka disa lëndë ushqyese që duhet të jenë pjesë e dietës suaj të rregullt sepse ato janë një burim kryesor për t’ju mbajtur të shëndetshëm dhe për të ngritur disponimin tuaj në çdo kohë. Këto janë hekuri, folati, vitamina C, acidet yndyrore omega-3 me zinxhir të gjatë (EPA dhe DHA), seleniumi, magnezi, vitaminat A, B6, B12, tiamina, zinku dhe kaliumi.

Eksperti thotë se duhet të sigurohemi që gjithmonë të shmangim ushqimet që mund të na bëjnë të ndihemi të rraskapitur mendërisht. Ushqimet shumë të përpunuara, ushqimet e paketuara dhe ushqimet e gatshme mund të jenë një opsion i përshtatshëm në oraret tona të ngarkuara por këto ushqime kanë një vlerë shumë të ulët ushqyese dhe nuk japin energji të mjaftueshme. Dr Vohra sugjeron që këto ushqime mund të konsumohen herë pas here por konsumi i rregullt i tyre mund të çojë në nivele të ulëta energjie, duke ju lënë të pakënaqur dhe të çuditshëm.

Siç rezulton, ushqimi nuk është diçka për të mbushur vetëm stomakun tonë. Ajo që hamë mund të jetë një shkaktar i madh gjendjes emocionale në të cilin jemi ndaj ndiqni këshillat për të qëndruar të lumtur!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.