ÇAJI NGA TRANGULLI I EGËR MUND TË RREGULLOJË KOLESTEROLIN DHE TË LARGOJË TOKSINAT

ÇAJI NGA TRANGULLI I EGËR MUND TË RREGULLOJË KOLESTEROLIN DHE TË LARGOJË TOKSINAT

Trangulli i egër (Echinocystis lobata) është një bimë barishtore shumëvjeçare e familjes së kungujve, të cilën shumë e quajnë ende kastravec kinez. Lulëzon nga maji deri në korrik dhe e ka origjinën nga Mesdheu, por dihet se lulëzon në Azinë e Vogël dhe në të gjithë Evropën, ndërsa në zonën tonë mund të gjendet në tokë ranore dhe të lënë pas dore.

Trangulli i egër përmban dukshëm glikozide dhe beta-eter, i cili i jep shije mjaft të hidhur dhe është i pasur me acide të ndryshme, vitamina (në pjesën mbitokësore të bimës), proteina, alkaloide, rrëshirë… Ka edhe fitokimikate, aminoacide, fenolet, flavonoidet pektin, ekbalin… Ka një aplikim mjaft të kufizuar në mjekësi, por ka kohë që është i pranishëm në mjekësinë popullore. Elaretina njihet se vepron si diuretik dhe kastraveci i egër përdoret si kundër reumatizmit, ashtu edhe si agjent natyral për uljen e kolesterolit. Shumë njerëz e pinë për të lehtësuar problemet e stomakut, për të lehtësuar tretjen, kundër të përzierave, si dhe problemeve me veshkat. Nuk është e pazakontë të dëgjosh se rrënja e kastravecit të bluar ndihmon me dhimbje koke dhe migrenë. Për përdorim të jashtëm, frutat e kastravecit të egër përdoren edhe me zhytje në raki dhe më pas aplikohen në rastet e reumatizmit, hemorroideve dhe dhimbjeve të nervit shiatik. Megjithatë, më së shpeshti përdoret në formë çaji, i cili ka një shije shumë të fortë dhe të hidhur.

Përgaditja e çajit me trangull të egër:

Përbërësit:

• 1 lugë çaji gjethe trangulli të egër

• 1 filxhan ujë të nxehtë të pazier (rreth 200 mililitra)

Hidhni një lugë çaji me gjethe trangulli të egër të thara dhe të copëtuara me një filxhan ujë të ngrohtë (i cili nuk është i zier!). Mbulojeni dhe lëreni për dy orë, më pas kullojeni. E pini një herë në ditë për maksimum dhjetë ditë. Pastaj pason një pushim dhjetëditor dhe ai vazhdon përsëri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.