ÇFARË DUHET TË HANI DHE ÇKA JO PËR TË HUMBUR PESHË NËSE VUANI NGA GJËNDRA TIROIDE

 

ÇFARË DUHET TË HANI DHE ÇKA JO PËR TË HUMBUR PESHË NËSE VUANI NGA GJËNDRA TIROIDE

Nëse dëshironi të humbni peshë, vendosja e ushqimeve të shëndetshme në dietën tuaj, së bashku me ushtrimet e rregullta është shumë e rëndësishme. Megjithatë, duke qenë se gjëndra juaj tiroide luan një rol të rëndësishëm në shtimin e peshës duhet shumë më tepër përpjekje për të humbur peshë.

Ja çfarë duhet ose nuk duhet të hani për të humbur peshë me hipotiroidizëm:

Me një dietë të cilësisë së mirë, ju mund të ruani funksionet tuaja hormonale. Marrja e kontrollit më të mirë të stilit tuaj të jetesës mund t’ju ndihmojë të humbni peshë lehtësisht kur keni tiroide.

Ushqimet që duhet të hani nëse keni tiroide:

  1. Rritni marrjen e jodit

Kjo është shumë e qartë. Jodi është minerali që rregullon funksionin e tiroides në trup. Pra, përfshini në dietën tuaj burime të pasura me jod si kripë, peshk, bulmet, vezë, etj.

  1. Fibra

Shtimi i ushqimeve të pasura me fibra në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të përmirësoni tretjen tuaj. Ju duhet të siguroheni që të shtoni shumë fruta, perime dhe bishtajore të pasura me fibra në dietën tuaj të përditshme.

  1. Ushqimet e pasura me selen janë të rëndësishme

Është një tjetër mineral që ndihmon në sekretimin e hormonit stimulues të tiroides. Shtimi i arrave braziliane, sardelet, vezët dhe bishtajoret do të ndihmojë.

  1. Vitamina D

Ju keni nevojë për vitaminë D pasi mungesa e vitaminës D është lidhur me shtimin në peshë. Për më tepër, kërkesa për vitaminë D rritet nëse keni probleme me tiroiden. Ushqimet e pasura me vitaminë D përfshijnë vezët, peshkun yndyror, mishin e organeve, kërpudhat dhe rrezet e diellit.

  1. Bakri dhe omega-3

Nëse jeni duke kërkuar këshilla për humbje peshe me tiroide, bakri dhe omega 3 duhet të jenë pjesë e dietës suaj. Bajamet, farat e susamit dhe bishtajore janë burime të mira të bakrit. Arrat, farat e lirit dhe farat chia janë burime të mira të acideve yndyrore omega-3.

Këshillë: Mos harroni të qëndroni të hidratuar

Qëndrimi i hidratuar ndihmon në humbjen më të shpejtë të peshës dhe gjithashtu kontrollon funksionimin e hormoneve.

Frutat për humbje peshe te pacientët me tiroide

Përveç këtyre ushqimeve, duhet të përfshini fruta në dietën tuaj të tiroides për të kontrolluar peshën dhe shëndetin e përgjithshëm. Mollët, manaferrat dhe avokadot janë ndër frutat që janë të mira për pacientët me tiroide për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore. Meqenëse këto fruta janë të pasura me antioksidantë, ato janë të dobishme në parandalimin e dëmtimit të gjëndrës tiroide nga radikalet e lira. Jo vetëm kaq, por ato mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit, mbrojtjen kundër diabetit, ndalimin e obezitetit dhe shmangien e problemeve kardiake.

Ushqimet që duhet të shmangni me tiroiden:

  1. Kufizoni marrjen e sheqerit dhe ushqimet me karbohidrate të larta

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, sheqeri dhe karbohidratet janë një “Jo” e madhe. Ushqime të tilla gjithashtu mund të rrisin nivelin e sheqerit.

  1. Ushqimet që përmbajnë goitrogjen

Ka disa ushqime që përmbajnë goitrogjene të cilat ndërhyjnë në funksionimin normal të tiroides. Të tilla ushqimore përfshijnë melin, sojën, perimet krucifere etj.

  1. Ushqime shumë të përpunuara

Ushqimet shumë të përpunuara si ushqimet, ushqimet e ngrira dhe biskotat duhet të shmangen pasi ato janë përgjithësisht të larta në natrium.

  1. Disa fruta

Disa fruta të tilla si pjeshkët, dardhat dhe luleshtrydhet gjithashtu duhet të shmangen nëse dëshironi të humbni peshë me hipotiroidizëm.

  1. Produktet e qumështit

Qumështi, djathi, gjiza paneer dhe gjalpi janë produkte qumështi që duhet t’i braktisni sepse mund të ndryshojnë ekuilibrin hormonal në trupin tuaj dhe mund të çojnë në shtim në peshë.

Burimi: Healthshots

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.