6 NDRYSHIME TË TRUPIT KUR ELIMINOHEN PRODUKTET E QUMËSHTIT

6 NDRYSHIME TË TRUPIT KUR ELIMINOHEN PRODUKTET E QUMËSHTIT

Produktet e qumështit janë një burim i pasur i lëndëve ushqyese të rëndësishme, por gjithnjë e më shumë njerëzit po zhvillojnë intolerancë ndaj laktozës. Ata që janë intolerantë ndaj laktozës nuk prodhojnë mjaftueshëm enzimë laktazë përgjegjëse për zbërthimin e laktozës (sheqerit të qumështit) në glukozë dhe galaktozë. Kjo do të thotë që laktoza shkon drejtpërdrejt në zorrët përpara se të përpunohet ose absorbohet nga trupi, gjë që mund të shkaktojë simptoma të tilla si fryrje, ngërçe, diarre dhe gazra.

Shumica e njerëzve që janë alergjikë ndaj laktozës kanë intolerancë primare ndaj laktozës, që do të thotë se në fillim të jetës, për shembull gjatë ushqyerjes me gji dhe fëmijërisë, ata mund të tretin laktozën, por më vonë i shfaqen vështirësi pas konsumimit të produkteve të qumështit. Përveç laktozës, shumë njerëz mund të jenë të ndjeshëm ndaj kazeinës së proteinës së qumështit dhe kushdo që ka alergji ndaj laktozës duhet të bëjë një kontroll të alergjisë ndaj glutenit.

Nëse dyshoni se jeni alergjik ndaj produkteve të qumështit, këshillohet të bëni një ekzaminim te një gastroenterolog ose alergolog. Një dietë që përfshin eliminimin e të gjitha produkteve të qumështit nga dieta për tre javë mund të zbulojë gjithashtu nëse ka intolerancë ndaj laktozës, por ajo duhet të bëhet gjithmonë nën mbikëqyrjen e një mjeku ose dietologu. Pas tre javësh, rekomandohet kthimi i produkteve të qumështit në dietë për një javë dhe nëse simptomat kthehen menjëherë, ekziston një probabilitet i lartë për intolerancë. Megjithatë, duhet pasur parasysh se produktet e qumështit përmbajnë lëndë ushqyese të rëndësishme si kalcium, proteina dhe magnez dhe probiotikë në kos. Personat që nuk janë alergjikë ndaj laktozës këshillohen patjetër të konsumojnë vezë, kos dhe gjizë.

Kushdo që eliminon produktet e qumështit nga dieta e tij do të duhet t’i rimbushë këto lëndë ushqyese të vlefshme në mënyra të tjera. Për shembull, lakra jeshile dhe patatet e ëmbla janë burime të mira të kalciumit, arrat dhe soja jeshile përmbajnë magnez, dhe lakra turshi është e pasur me probiotikë.

Nëse keni intolerancë ndaj laktozës ose alergji ndaj produkteve të qumështit, është mirë që të ndaloni konsumimin e këtyre produkteve. Atëherë mund të prisni ndryshime pozitive që do të përmirësojnë cilësinë e jetës tuaj dhe do t’ju bëjnë të ndiheni më mirë:

  1. Nuk do vuani më nga dhimbjet e stomakut, fryrjet dhe gazrat

Kur trupi nuk është në gjendje të tretë laktozën, acidet dhe gazrat grumbullohen në traktin e zorrëve, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje barku, fryrje dhe gazra. Kur të ndaloni konsumimin e produkteve të qumështit, mund të prisni që këto probleme të zhduken.

  1. Mund të humbni disa kilogramë

Laktoza është një sheqer dhe sheqeri kontribuon në shtimin e peshës. Kur eliminoni produktet e qumështit nga dieta juaj, ndryshimi më i madh që do të shihni është marrja shumë më e ulët e sheqerit, që është një nga hapat e parë që mund të ndërmerrni për të humbur peshë.

  1. Tretja juaj do të kthehet në normalitet

Kur trupi nuk mund të tretë produktet e qumështit, diarreja e pakëndshme është e zakonshme sepse intoleranca ndaj laktozës rrit sasinë e ujit në zorrët kur konsumohen produktet e qumështit. Duke shmangur produktet e qumështit jashtëqitja do të bëhet normale. Kapsllëku mund të jetë gjithashtu një simptomë e intolerancës. Nuk është aq e zakonshme sa diarreja, por edhe në rastin e kapsllëkut do të ketë lehtësim sepse tretja do të funksionojë më mirë dhe kështu do të eliminohen më shpejt mbetjet nga trupi.

  1. Zorrët tuaja do të jenë më të shëndetshme

Tek njerëzit që nuk i tolerojnë produktet e qumështit, qumështi, djathi dhe produktet e tjera të qumështit me aditivë mund të shkaktojnë inflamacion dhe anomali në bakteret e zorrëve. Këta përbërës artificialë mund të shkaktojnë ndjeshmëri të ndryshme, si dhe rritje të tepërt të kërpudhave dhe procese inflamatore në traktin gastrointestinal, të cilat mund të shkaktojnë lodhje, acarim të stomakut dhe të përziera. Eliminimi i produkteve të qumështit mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe rivendosjen e baktereve të shëndetshme.

  1. Lëkura juaj do të jetë më e bukur

Trupat tanë nxjerrin mbetjet dhe toksinat në tre mënyra: përmes urinimit, jashtëqitjes dhe përmes poreve. Ndjeshmëria ndaj produkteve të qumështit mund të shfaqet edhe në lëkurë në formën e pikave të zeza, akneve, skuqjeve dhe madje edhe ekzemës.

  1. Do të ketë më pak inflamacion në trup

Inflamacioni në trup është një problem serioz dhe mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore, të tilla si një gjëndër tiroide me defekt ose dhimbje kyçesh. Eliminimi i produkteve të qumështit mund të zvogëlojë rrezikun e inflamacionit tek njerëzit që janë alergjikë ndaj tyre. Sigurisht, nëse jeni të shqetësuar për inflamacion të mundshëm dhe nuk keni intolerancë ndaj laktozës, ka mënyra të tjera që mund ta reduktoni atë.

Shtimi i suplementeve të peshkut dhe vajit të peshkut në dietën tuaj ose konsumimi i më shumë ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3, si avokado, arrat dhe vajrat, mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit.

Përveç një diete të pasur me antioksidantë, ushtrimet dhe meditimi mund të reduktojnë inflamacionin e shkaktuar nga stresi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.