PSE ALOE VERA NJIHET SI “MBRETËRESHA” E SHËNDETIT?

PSE ALOE VERA NJIHET SI “MBRETËRESHA” E SHËNDETIT?

Aloe vera është një bimë që e gjeni shpesh në preparate të shumta kozmetike pikërisht për shkak të vetive të saj kuruese.

Xheli i aloes përmban mbi 240 përbërës ushqyes dhe medicinal, duke përfshirë vitaminat A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E dhe acid folik.

Gjithashtu përmban më shumë se 20 minerale, magnez, mangan, zink, bakër, kalcium, kalium dhe hekur, 20 lloje aminoacide.

Nëse xheli pihet si pije, ai ka një efekt të mirë në shumë funksione të trupit: Forcon sistemin imunitar, zvogëlon inflamacionin, shkatërron viruset, bakteret, detoksifikon trupin, stimulon metabolizmin.

Kur aplikohet në formën e kremrave, është ideal për kujdesin e lëkurës, alergjitë, shërimin e plagëve, djegiet, ndalon gjakderdhjen nga plagët, dhimbjet e kyçeve dhe muskujve.

Ndihmon gjithashtu për dhëmbët dhe zgavrën e gojës (në rast të inflamacionit të mishrave të dhëmbëve).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.